BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Koaličná ĽS-HZDS v parlamente na decembrovej schôdzi, ktorá sa začne dnes popoludní, nepodporí novelu ústavného zákona z dielne poslankyne Národnej rady SR Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD), ktorá chce zúžiť imunitu poslancov. Po dnešnom rokovaní koaličnej rady to novinárom povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Plénum nebude na schôdzi rokovať ani o zákone o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb, ktorý predpokladá, že k vyvlastňovaniu bude možné pristúpiť, ak cieľ vyvlastnenia nemožno dosiahnuť dohodou s vlastníkom. Požiadal o to minister výstavby a regionálneho rozvoja Igor Štefanov.
Právomoci Súdnej rady a Najvyššieho súdu SR, ktoré navrhol v novele zákona o sudcoch a prísediacich ešte bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin, sa možno neupravia. Návrhu sa už asi v stredu na podnet hnutia bude venovať vláda. Mečiar tvrdil, že hnutie urobilo iniciatívu na prepracovanie vládneho návrhu zákona, vláda však podľa neho musí rozhodnúť, či ide do týchto zmien, čo by vyžadovalo nový zákon, alebo tento návrh prejde v druhom čítaní v parlamente. Naposledy vypadol z rokovania novembrovej schôdze. „Je to otázka procedúry,“ tvrdil šéf parlamentu Pavol Paška.
ĽS-HZDS a Smer-SD má výhrady k návrhu zákona o podpore vlastenectva, ktorý predkladá SNS. Partneri sa zhodli, že návrh posunú do druhého čítania, pred tým však dve najsilnejšie strany v ňom očakávajú výrazné zmeny. „Stačí upraviť novelizáciu, netreba nový zákon. Obsah zákona nezodpovedá názvu zákona. Sú tam technické problémy. Niektoré veci netreba riešiť zákonom, ale opatrením ministerstva školstva,“ tvrdil Mečiar. „Do druhého stretnutia dodáme odborníkov a budeme zákon vylepšovať,“ povedala prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. „Je to skôr otázka používania štátnych symbolov,“ tvrdil Paška.
Mečiar potvrdil, že v jeho zozname desiatich kandidátov za členov disciplinárnych sudcov už nie je meno I. Š., ktorý bol v roku 2001 odsúdený, ale trest je už zahladený. „Chcem potvrdiť, že zobral svoj návrh späť, čiže dnes tento problém neexistuje,“ povedal Mečiar. Šéf parlamentu Pavol Paška má spresniť, do akého dátumu bude dodané nové meno. Členov disciplinárneho súdu sa parlamentu nepodarilo zvoliť už viackrát. Poslanci tak majú na stole opäť jediný návrh Mečiara, ktorý mená deviatich kandidátov, neúspešných v dvoch kolách prvej voľby, predložil ako nových kandidátov do novej voľby.
Koaličná rada dnes rokovala bez premiéra a predsedu Smer-SD Roberta Fica a šéfa SNS Jána Slotu. Obaja sú chorí. Rada sa koná v parlamente. „Premiér je chorý, má angínu, má zrušený celý program,“ povedala agentúre SITA stranícka hovorkyňa Katarína Kližanová Rýsová. „Predseda Slota je chorý, bude mimo niekoľko dní,“ informoval SITA Peter Paluš, tlačový tajomník SNS. Rada sa venuje príprave schôdze Národnej rady SR, ktorá bude posledným rokovaním v tomto volebnom období, počas ktorého platí koaličná zmluva.
Opozícia podporí zúženie imunity
Opozícia je pripravená podporiť v parlamente návrh ústavného zákona na zúženie imunity, ktorý predložila poslankyňa Smeru-SD Renáta Zmajkovičová. Nepáči sa im však spôsob, akým to urobila. Ako po dnešnom opozičnom stretnutí skonštatoval šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, nepovažujú za politicky správne, že predkladateľka návrhu ich nepožiadala o predbežné politické, vecné a odborné stanoviská. Pripomenul, že koalícia bez opozície nemôže ústavný zákon schváliť. Za zmenu poslaneckej imunity musí zo 150-členného zboru hlasovať aspoň 90 poslancov.
„Tento návrh považujeme za farizejský, ale napriek tomu náš klub nemá problém ho podporiť,“ uviedol predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. S obsahom návrhu nemá problém ani klub SMK. „Problém máme s metódou a osobou, ktorá bez konzultácie tento návrh poslala na rokovanie,“ skonštatoval šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Lídri klubov sa zhodli, že návrh podporia. Prekáža im, že návrh predložila šéfka Mandátového a imunitného výboru Národnej rady SR, ktorý pod jej vedením len prednedávnom nezbavil imunity poslanca Jána Kvorku (Smer-SD), ktorý je podozrivý z obmedzovania osobnej slobody.
SITA