Na výdavkových limitoch a dlhovej brzde nie je dohoda v rámci koalície. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister financií Igor Matovič. Podľa jeho slov sa dohodli na alternatívnom riešení, ktoré by išlo cez iný zákon a nie cez ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti.
„Ja verím, že tá dobrá vôľa sa nakoniec nájde v koalícii. A na konci bude ten rok aj pol blokovaný zákon stranou SaS schválený v podobe, v akej bol predložený,“ dodal Matovič.
Rokovanie sa stále presúvalo
Parlament totiž opäť presunul návrh novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý je v druhom čítaní, na júnovú schôdzu. Prvýkrát rokovanie o tomto bode posunuli ešte v polovici decembra 2020, odvtedy ho stále presúvajú.
Výdavkové limity sa musia zaviesť do praxe čo najskôr, upozorňujú ekonómovia
Strana SaS stále trvá na daňovej brzde. Ich cieľom je, aby sa nezvyšovali daňovo-odvodové príjmy štátu, teda, aby ľudia nemuseli platiť čoraz vyššie dane a odvody.
Limit verejných výdavkov
V prvom čítaní už je návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorým by sa mal do legislatívy zaviesť limit verejných výdavkov ako nástroj pri zostavovaní rozpočtu verejnej správy.
Remišová: Požiadavka Sulíka na daňovú brzdu je malý a nový euroval tejto vlády
Je teda pravdepodobné, že najprv sa schvália výdavkové limity, ktoré sú naviazané na plán obnovy, cez tento zákon. Po tomto by mala pokračovať diskusia o dlhovej, resp. daňovej brzde.