BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Poslanci zo skupiny Obyčajní ľudia sa na dnešnom stretnutí s ministrom školstva Eugenom Jurzycom (SDKÚ-DS) nedohodli na spoplatnení študentov externého štúdia. „Vyjasnili sme si postoje, je tam snaha dohodnúť sa,“ povedal pre agentúru SITA líder skupiny Igor Matovič. Dodal, že aby za novelu vysokoškolského zákona Obyčajní ľudia zahlasovali, bude zrejme potrebná jej úprava.
Obyčajní ľudia vo štvrtok 3. marca na tlačovej konferencii vyhlásili, že nezahlasujú za novelu vysokoškolského zákona, ktorá zavádza spoplatnenie všetkých externistov na vysokých školách. Zoskupeniu sa nepáči, že štát spoplatnil všetkých externistov namiesto toho, aby radšej spoplatnil študentov s najhorším prospechom. Matovič chce koalícii ponúknuť riešenie, aby si za vysokoškolské štúdium platili vysokoškoláci s najhorším prospechom, bez ohľadu na to, či študujú denne alebo externe. Podľa lídra Obyčajných ľudí by bolo ideálne, keby platilo v priemere 20 percent všetkých vysokoškolákov. O novele by sa malo hlasovať na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začne 22. marca.
Spoplatnenie externého štúdia umožnila vláda Roberta Fica v roku 2007
Ústavný súd vlani vyhodnotil, že je protiústavné, ak jedna skupina externistov platí a iná nie. Rovnako zrušil obmedzenie pre školy, ktoré dovtedy určovalo maximálny možný počet externistov pre školy. Ak by rezort školstva úplne zrušil spoplatnenie externého štúdia, podľa prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Libora Vozára by prišli vysoké školy o približne 25 miliónov eur ročne. Ministerstvo školstva hovorí, že externisti budú hradiť školné, aj keď novela vysokoškolského zákona na marcovej schôdzi neprejde. Poplatky totiž zakotvujú niektoré paragrafy zákona už v súčasnom znení. Novelou chcel rezort naformulovať túto povinnosť jednoznačnejšie.