Matejka: HZDS nemalo nič spoločné s únosom Kováča ml.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar. Foto: archívne, SITA/AP.

TRNAVA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Bývalý podpredseda HZDS a pravá ruka predsedu Vladimíra Mečiara Arpád Matejka dáva ruky preč od kauzy únosu syna prezidenta Michala Kováča z augusta 1995. K objasneniu tohto prípadu podľa neho nenastala politická vôľa a zhoda, takže doterajšie interpretácie považuje Matejka len za konšpiračné teórie.

„Preto som odmietal a aj odmietam, aby touto aférou bolo označované HZDS, lebo aj ja a mnohí iní členovia a funkcionári sme s tým nemali nič spoločné a takéto praktiky by sme odmietli,“ uviedol Matejka v knihe spomienok Dotyky s mocou, ktorá sa práve dostáva na trh.

Z únosu Michala Kováča ml. je podozrivá SIS vedená Ivanom Lexom, pre Mečiarove amnestie sa prípad nikdy nedostal na súd. Kedysi vplyvný muž HZDS Matejka v knihe spomína aj na okolnosti okolo zvolenia Michala Kováča za prezidenta. „Vyhrala Mečiarom nechcená persóna Michal Kováč. Z tohto obdobia pochádza aj reakcia Ivana Lexu, ktorý po zverejnení rozhodnutia sarkasticky utrúsil poznámku: „…no, to sme v riti,“ napísal Matejka.

Obrazom: Rozlúčka s prvým prezidentom SR Michalom Kováčom

O kauze únosu syna prezidenta Michala Kováča sa začalo opäť hovoriť po jeho smrti. Poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO) oznámil, že sa na novembrovej schôdzi parlamentu opätovne pokúsi presadiť zrušenie amnestií udelených Vladimírom Mečiarom. Bývalý spolupracovník prezidenta Kováča Pavol Demeš na jeho pohrebe povedal, že zrušenie nemorálnych amnestií Vladimíra Mečiara by sa malo stať štátnou prioritou.

Arpád Matejka sa do politiky dostal až spolu s udalosťami novembra 1989. Bol jedným zo zakladateľov VPN, neskôr aj HZDS, kde bol predsedom republikovej rady aj podpredsedom hnutia. Bol prednostom Okresného úradu v Trnave, poslancom Národnej rady SR, splnomocnenec vlády pre regionálnu samosprávu a územné členenie Slovenska a zakladateľom a predsedom Najvyššieho kontrolného úradu. Od roku 1998 sa v politike neangažuje, žije na dôchodku v Trnave.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan LexaJán BudajMichal KováčPavol DemešVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie ĽS-HZDS Ľudová strana – Hnutie za demokratické SlovenskoSIS Slovenská informačná služba