BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Najneskôr po prezidentských voľbách dôjde podľa poslanca NR SR za KDH Martina Fronca k rekonštrukcii vlády.
Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede, ak sa súčasný stav nezmení, premiér bude v tejto súvislosti konať s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom.
Preto KDH neuvažuje o návrhu na vyslovenie nedôvery Čaplovičovi, ktorého aj vo štvrtok Fronc podrobil kritike.
Minister sa podľa Fronca po nástupe do funkcie pustil s vervou do práce s tým, že chce urobiť poriadky v školstve.
„Žiaľ tu sa naše pozitívne hodnotenie končí. Bol štyri roky podpredsedom vlády pre vzdelanostnú ekonomiku a štyri roky predsedom parlamentného výboru pre školstvo. Preto sme od neho očakávali viac,“ povedal Fronc, ktorý od Čaploviča čakal, že po nástupe minister povie jasnú víziu a pomenuje jasné kroky, čo chce urobiť.
„Žiaľ, nestalo sa. Jeho kroky sú neraz rozporuplné a chaotické. Vyvolávajú istú neistotu a nespokojnosť odbornej verejnosti a pedagógov. Jeho kroky často vedú k centrálnemu riadeniu školstva. Jeho kroky pripomínajú návrat k jednotnej škole spred roka 1989,“ konštatoval Fronc.
Za problémový krok Čaploviča označil Fronc financovanie školstva. „Zmeny spôsobili postupný zánik školských zariadení a centier voľného času. Druhý zlý krok je v tom, že od budúceho roka budú samosprávne kraje stredným školám určovať počty žiakov v prvých ročníkoch, a to aj súkromným a cirkevným. Môže dôjsť k likvidácii dobrých škôl,“ upozornil.
Video: Najneskôr po prezidentských voľbách dôjde k rekonštrukcii vlády, tvrdí Fronc
Fronc kritizoval tiež stanovenie priemeru do dvoch celých pre prijatie na gymnázium. Nepáči sa mu ani zavedenie spádovej školy, kde sa berie možnosť rodičom slobodného výberu školy podľa ich presvedčenia. „To je základná chyba a potláčanie demokracie vo vzdelávacom systéme,“ povedal. Minister je podľa neho neschopný bojovať za peniaze pre školstvo.
V správe o školstve predložil minister do parlamentu podľa Fronca prázdne sľuby, ktoré presahujú horizont tejto vlády. KDH ho vyzýva, aby do 1. septembra konkrétne uviedol, o aké peniaze chce bojovať na ďalší rok pre školstvo a akým spôsobom chce riešiť problém platov učiteľov.
„Chceme vedieť, ako chce riešiť problém s učebnicami. Nech povie, ako konkrétne chce zmeniť financovanie, ale tak, aby zabezpečil rovnosť vzdelávania. Žiadame, aby uviedol reformné kroky, ktoré chce urobiť. Aby určil presné termíny, ako a za akých finančných podmienok,“ vymenoval požiadavky KDH Fronc.
Ministerstvo školstva si myslí opak
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR považuje štvrtkové závery poslanca NR SR Martina Fronca vo vzťahu k aktivitám rezortu školstva za rozporuplné a chaotické.
Ako v reakcii na vyjadrenie Fronca uviedol pre SITA hovorca ministra školstva Michal Kaliňák, tvrdenia Martina Fronca spochybňujú konkrétne príklady a prax.
Fronc podľa Kaliňáka „na jednej strane hovorí o snahách ministra Dušana Čaploviča centralizovať školstvo a na druhej strane kritizuje konkrétnu decentralizáciu, napríklad v právomociach samosprávnych krajov, aby krajské zastupiteľstvá rozhodovali o zriadení prvých ročníkov stredných škôl. Prejavom decentralizácie je napríklad zmena financovania centier voľného času, kde o financiách rozhodujú miestne a obecné zastupiteľstvá“.
Za chaotické a rozporuplné považuje ministerstvo školstva tiež tvrdenie, že minister Dušan Čaplovič zavádza direktívu. „Na rozdiel od exministra pána Fronca zriadil Radu pre systémové zmeny v školstve či Školskú štvorpartitu, ktorých práca je výsledkom kompromisu širokej skupiny ľudí pôsobiacich v školstve. Okrem toho, napríklad Správa o stave školstva je predmetom otvorenej verejnej diskusie a rozhodnutia rezortu sú výrazne komunikované s organizáciami pôsobiacimi v školstve,“ dodáva sa v reakcii ministerstva.