BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Pri príležitosti štvrtkovej slávnostnej večere v bratislavskom Primaciálnom paláci (19.30 h) v súvislosti s víkendovým fedcupovým zápasom SR – Čína slávnostne uvedú do Siene slávy Slovenského tenisového zväzu (STZ) Máriu Ančincovú in memoriam a Jana Kukala, ktorý na tejto udalosti bude osobne prítomný.
Už 18. apríla 2007 zaradili do Siene slávy STZ prvých 12 členov pred fedcupovým duelom Slovensko – Česko. Vtedy sa nimi stali in memoriam Juraj Bartoš, Ladislav Hecht, Jozef Jedľovský, Ľudovít Kozár a Ferdinand Vrba a ďalej Karina Cíleková-Habšudová, Ján Krajčík, Ivan Lichner, Miloslav Mečíř, Boris Okánik, Karol Šafárik a Radka Zrubáková. V stredu 17. septembra 2008 v rámci banketu pri príležitosti daviscupového súboja Slovensko – Srbsko sa ďalšími členmi stali Eugen Klimo, Ján Ležovič a Marián Vajda.
Mária Ančincová (30. decembra 1930 – 18. apríla 2002) sa venovala tenisu celý svoj život – najprv ako hráčka, potom v pozícii trénerky či funkcionárky. „V povojnových rokoch zbierala tituly majsterky Slovenka ako na bežiacom páse a pre Slovan bola prínosom,“ spomínajú v Kronike TK Slovan Bratislava jej autori Jozef Kšiňan a Ivan Lichner. Renomovaný kouč a sám člen Siene slávy STZ Karol Šafárik pre zväzový bulletin uviedol: „Bola to mimoriadne talentovaná tenistka. Keby jej to osud doprial a mala by lepšie podmienky, mohla byť svetovou hráčkou.“ Po skončení vlastnej aktívnej činnosti sa Mária Ančincová venovala trénovaniu v Žiline. Pracovala aj vo výbore tenisového oddielu TJ Žilina a podieľala sa na organizácii majstrovstiev Slovenska pod Dubňom.
Pražský rodák Jan Kukal (nar. 13. septembra 1942) je prvým cudzincom v Sieni slávy STZ. Žije s manželkou Editou v Boldogu pri Senci a v slovenskej tenisovej rodine je v pravom slova zmysle doma. V ére samostatnosti bol tento skvelý diskutér, milovník umenia a pekných záhrad a tenisový fanatik prvým fedcupovým kapitánom tímu SR. Spoločne so synom Romanom momentálne trénuje 19-ročnú Nikolu Hofmanovú, českú rodáčku sídliacu v Rakúsku. Kukal v minulosti viedol napríklad Henrietu Nagyovú, ale neoceniteľnými skúsenosťami prispieval aj Mandlíkovej, Lendlovi, Musterovi či Novákovi. Ako kapitán a tréner sedel na lavičkách ôsmich rôznych reprezentácií.
SITA