Manželku funkcionára z Číny odsúdili, trestu smrti sa vyhla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
China
Foto: SITA/AP

CHE-FEJ 20. augusta (WEBNOVINY) – Súd v čínskom meste Che-fej v pondelok udelil podmienečný trest smrti manželke bývalého vysokopostaveného politika Poa Si-laja, ktorá sa priznala k vražde britského podnikateľa.

Ku Kchaj-laj sa môže poprave vyhnúť, ak sa v najbližších dvoch rokoch nedopustí ďalšieho trestného činu, podľa všetkého ju však čaká dlhoročný pobyt vo väzení.

Podľa vyjadrenia jedného z predstaviteľov súdu sa porota priklonila k miernejšiemu trestu vzhľadom na psychické problémy obžalovanej ako aj pre skutočnosť, že zavraždený Brit sa vyhrážal jej synovi.

Smrť alebo 20-ročné väzenie

China
Foto: SITA/AP

Podmienečný trest smrti sa v Číne zvyčajne zmierňuje na doživotie, pričom je možné predčasné prepustenie.

Platné zákony stanovujú, že trest smrti za vraždu nie je možné zmierniť na menej než 20-ročné väzenie, právni experti však zaznamenali prípady, keď sa odsúdenci dostali na slobodu skôr.

Štyridsaťjedenročného Brita Neila Heywooda našli v novembri minulého roka mŕtveho v jeho hotelovej izbe v meste Čchung-čching na juhozápade Číny.

Tamojší lekári označili za príčinu úmrtia srdcový záchvat, vyšetrovatelia však neskôr začali podozrievať Ku, že manželovho spoločníka otrávila.

Žena sa nakoniec k vražde priznala, pričom ako dôvod uviedla, že Heywood sa vyhrážal jej synovi. Okrem Ku sa z vraždy zodpovedal aj zamestnanec rodinnej firmy Čang Siao-ťun, ktorý si za napomáhanie odsedí deväť rokov.

Obrazom: Čínsky politický škandál

Manželka ex politika čelí obvineniu z vraždy
Čínska polícia monitoruje okolie súdu, kde prebiehal súdny proces s obvinenou Kchaj-lajovou. Foto: SITA/AP

Manželka ex politika čelí obvineniu z vraždy
Súdny pozorovateľ je obkopený fotografmi po odchode zo súdu. Foto: SITA/AP
Manželka ex politika čelí obvineniu z vraždy
Kchaj-lajová je obvinená z vraždy Brita Neila Heywooda, ktorý pracoval ako poradca jej manžela. Foto: SITA/AP
Manželka ex politika čelí obvineniu z vraždy
Neil Heywood, a britský obchodný konzultant, pózuje v galérii umenia v Beijingu. Našli ho zavraždeného Chongqing hoteli v roku 2011. Foto: SITA/AP
Manželka ex politika čelí obvineniu z vraždy
Bývalý politik Bo Xilai a jeho manželka Gu Kailai Foto: SITA/AP

Heywoodova vražda predstavuje jeden z najväčších politických škandálov v novodobej histórii Číny, ktorý ukončil politickú kariéru Poa Si-laja. Ten ešte donedávna stál na čele komunistickej strany v Čchung-čchingu a bol tiež členom jej politbyra. Niektorí pozorovatelia preto proces vnímali ako kampaň proti jeho osobe.

Po Si-laj a obchod s orgánmi

Bo Xilai
Foto: SITA/AP

Bývalý vysokopostavený politik Po Si-laj a manžel odsúdenej Ku Kchaj-laj, bol podľa istého amerického investigatívneho novinára zapojený do obchodu s orgánmi a systematického zabíjania členov Falun Gong. Informuje o tom rakúsky denník Der Standard.

Autor Ethan Gutmann, ktorý niekoľko rokov v Číne podnikal, vo štvrtok vo Viedni uviedol, že „všetky médiá informujú o súdnom prípade Ku a verejne sa o ňom hovorí. To naznačuje, že sa tu nejedná o pravú tému“.

Gutmann odhaduje, že od roku 2001 do 2008 padlo za obeť obchodu s orgánmi až 65 000 prívržencov meditačného hnutia Falun Gong.

Vraždenie členov Falun Gong

Jeden z centier tohto ilegálneho obchodu bola pritom provincia Liao-ning, kde bol Po od roku 2003 do 2007 guvernérom. Okrem neho mali byť doňho zapojení aj ďalší vysokí predstavitelia polície či komunistickej strany. Gutmann pritom nie je prvý, kto „odhaľuje“ ilegálny obchod s orgánmi členov Falun Gong.

V roku 2006 napísali dvaja Kanaďania správu, na základe ktorej boli údajne čínskym politickým väzňom odoberané obličky, pečeň či srdcia. Pád špičkového funkcionára Poa Si-laja sa začal vo februári útekom jeho bývalého policajného šéfa na americký konzulát, kde údajne požiadal o azyl.

Škandál, ktorý v konečnom dôsledku viedol k strate prominentného provinčného postu v Čchung-čchingu a kresla v mocnom politbyre komunistickej strany, bol na začiatku neprehľadný, až kým nevyplávali na povrch informácie spájajúce vraždu istého britského podnikateľa s Poovou manželkou. Niektorí pozorovatelia preto proces vnímali ako kampaň proti jeho osobe. Presné príčiny odstavenia Poa z moci doteraz nie sú jasné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať