Ako vnímajú eurosocialisti rozhodnutie britského premiéra Donalda Camerona vetovať snahy v EÚ, ktoré majú viesť k väčšej zodpovednosti členských štátov pri hospodárení. Laubristi sú predseda členskou stranou Strany európskych socialistov.
Laubristickí europoslanci informovali na zasadnutí socialistickej frakcie, že majú iný názor ako britský premiér Cameron. Labouristi chcú ísť spolu s EÚ a chcú podporiť spoločnú stratégiu. Ich líder hovoril, že nie je nič horšie pre ochranu finančných záujmov, ako stanovisko britského premiéra. Cameron dosiahol podľa nich to, že pri ochrane európskych a britských záujmov postavil Britániu do polohy, že nebude mať žiadne slovo a urobí z Británie izolovanú krajinu. Briti si budú pamätať deň, keď ich premiér spôsobil, že Británia ostala osamotená a bez vplyvu. Je to zlé pre biznis, pre zamestnanosť, to je zlé pre Britániu.
Čo s tým však môžu urobiť labouristickí europoslanci?
Budú tlačiť na Camerona.
Môže Británia ešte zmeniť svoj postoj?
Dospeje to k tomu, že pôjdeme spolu, len je otázne kedy, či za tohto premiéra, alebo ďalšieho.
Ako socialisti hodnotia výsledky summitu?
My nehovoríme, že je to 17 krajín plus, ale je to 27 mínus. Musíme ísť spoločne. Verím, že zoskupenie, ktoré sa dalo dokopy to zvládne. Trhy sú vždy neisté, keď krajiny ako Británia zaujímajú takýto postoj. Vyjadrenia Camerona boli neuvážené presne tak, ako keď niečo u nás vykrikuje SaS. Iná cesta ako udržať euro neexistuje. Iná cesta nie je, len cez hospodársky rast, ak chceme krízu zvládnuť a prežiť.
To znamená investície?
Treba sa vydať cestou, kde je najväčšia pridaná hodnota. To je napríklad aj cesta Baracka Obamu. Krízu nezvládli tí, čo vládli a to bola pravica. Absolútne to nezvládli. Teraz s niečím prichádza Angela Merkelová, s niečim Nikolas Sarkozy. To niečo sme my navrhovali už v roku 2006. Mali to na stole. Bývalý predseda Európskych sociálnych demokratov Poul Nyrup Rasmussen predložil návrhy, ktoré bolo treba schváliť, aby sme zabránili krízam. Títo boli proti tomu a teraz to vyťahujú po kúskoch.
V Španielsku a Portugalsku však boli pri moci socialisti.
Myslím celoeurópske meradlo. Piati premiéri z 25 nič nepresadia. Upozorňovali sme na riziká a hazardy, do ktorých sa išlo. Tie riziká spôsobili krízu. Vysoké odmeny bankárov, ktoré boli stonásobne vyššie ako je primerané a normálne. Tam unikali zdroje. Upozorňovali sme na daňové raje, ktoré sme chceli odstrániť. Asi vedeli prečo chceli tieto raje udržať, keď tam išlo 30 percent svetových operácií. My sme to chceli dávno riešiť, ale oni nie.
Zhováral sa Radovan Pavlík