Podľa šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella neexistuje garancia, že 27-členný blok sa dokáže rýchlo dohodnúť na novom súbore sankcií proti Rusku, keďže malá skupina krajín pod vedením Maďarska odmieta zákaz dovozu ropy.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Závislosť na ruskej rope
„Urobíme všetko, čo môžeme, s cieľom situáciu odblokovať. Nemôžem zaručiť, že sa to stane, pretože postoje sú dosť silné,“ povedal Borrell v pondelok pred schôdzkou ministrov zahraničných vecí Európskej únie, ktorej bude predsedať.
Vojna na Ukrajine: Na frontových líniach nasadili aj americké húfnice, Charkov bol pre Rusov príliš veľký cieľ (online)
Borrell dodal, že „niektoré členské krajiny čelia väčším ťažkostiam, pretože sú závislejšie, keďže sú bez prístupu k moru“ a „ropu dostávajú len cez ropovody prichádzajúce z Ruska“.
EÚ je rukojemníkom Maďarska
Šiesty balík sankcií proti Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine Európska komisia navrhla 4. mája. Súčasťou navrhovaných opatrení je zákaz dovozu ropy z Ruska.
Ropné embargo prekáža Maďarsku, ale aj Českej republike a Slovensku, ktoré sú vysoko závislé od ruskej ropy. Výhrady má aj Bulharsko.
Európska únia dá Ukrajine ďalších pol miliardy eur na ťažké zbrane, Borrell chce ešte viac zvýšiť tlak na Rusko
Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis povedal, že „celá únia je rukojemníkom jedného členského štátu“. Dodal, že krajinám, ako je Maďarsko, únia navrhla postupné rušenie dovozu ruskej ropy do 31. decembra 2024 a „všetci očakávali, že to bude stačiť“.