Maďarič nechce lži o jazykovom zákone, Csáky by ho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Minister kultúry Marek Maďarič vyzýva slovenských politikov maďarskej národnosti, aby verejne odvolali „neuveriteľné klamstvá“ o novom jazykovom zákone, ktoré podľa neho šíria do zahraničia i keď zákon je podľa ministra „v poriadku“. „Buďte lojálni voči Slovenskej republike,“ vyzval Maďarič v poludňajšej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 predsedu SMK Pála Csákyho. Ten odmietol, že by klamal niekde o jazykovom zákone a vyprosuje si od Maďariča, aby ho obviňoval z nelojálnosti voči Slovenskej republike. „Pán Maďarič je zdanlivo tak mlado vyzerajúci človek, ale názory má dvestoročné, staré,“ konštatoval Csáky. Podľa lídra SMK sú to prvky národnej diktatúry, ak štát chce napríklad nadiktovať ľuďom, „ako majú dať tabule, ako majú viesť vlastné, vnútorné kultúrne podujatia“. Naopak, podľa Maďariča je správne, aby napríklad na kultúrnom podujatí, ktoré je v menšinovom jazyku, na začiatku uviedli program aj v štátnom, teda slovenskom jazyku. Minister kultúry to považuje za moderný spôsob zbližovania kultúry. Csáky v relácii Maďaričovi navrhoval, aby novelizovaný jazykový zákon ako zlý zrušil.

Voči jazykovému zákonu má Csáky šesť zásadných výhrad. Prekáža mu napríklad filozofia zákona, ktorý sa má podľa neho používať „ako bič“, ďalej „gumené paragrafy“, ako aj pokutovanie, ktoré podľa Csákyho v prípade jazykových problémov nie je vhodné. „Jazyková polícia nie je seriózna,“ uviedol Csáky na adresu ľudí, ktorí majú sedieť na Ministerstve kultúry a budú o pokutách rozhodovať. Maďarič upozornil, že v usmerneniach k zákonu je pokyn, aby sankcie boli udeľované citlivo. Systém pokút je podľa neho v zákone nadstavený preventívne. „Komunikujte vo svojom materinskom jazyku ako doteraz,“ odkázal v relácii Maďarič príslušníkom maďarskej národnosti, ktorí sú podľa neho klamaní o jazykovom zákone.

Csáky v relácii povedal, že niektorí podnikatelia už svojim zamestnancom povedali, aby sa medzi sebou nebavili v jazyku menšiny. I keď podľa Csákyho vedia, že za to pokuta nehrozí priamo tým ľuďom, majú vraj obavy, aby ju nedostala firma. „Zákon vtlačil do spoločnosti atmosféru strachu,“ tvrdí Csáky. Minister Maďarič s tým nesúhlasí, podľa neho túto situáciu spôsobili politici maďarskej národnosti „strašením“ ľudí.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Maďarič