BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – V prvom kvartáli väčšina bánk nezaznamenala výrazný nárast objemu zlyhaných úverov pre domácnosti. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska (NBS), podiel zlyhaných úverov je stabilný a celkovo je pod úrovňou 5 percent.
Negatívny vývoj však indikuje nárast podielu úverov, ktorých splátky sú v omeškaní, ide hlavne o omeškania do 30 dní. Zhoršenie platobnej disciplíny sa prejavilo podľa centrálnej banky aj na miernom náraste podielu úverov so sankčnou úrokovou sadzbou.
Ďalšie pokračovanie tohto trendu tak môže neskôr podľa národnej banky viesť k nárastu zlyhaných úverov. Významnejšie tiež stúpla tvorba opravných položiek na úvery domácnostiam.
Banky poskytli menej hypoték
V prvom štvrťroku naďalej pokračoval pokles miery úverovania obyvateľstva pri úveroch na kúpu nehnuteľností. Absolútny nárast objemu bol medziročne o viac ako tretinu nižší. Prvýkrát od roku 2009 tak bol nárast úverov v medziročnom porovnaní nižší.
Dôvodom bol dopyt po úveroch zo strany retailu a ceny nehnuteľností vrátane očakávaní o ich ďalšom vývoji. Pokračujúci pokles dopytu po úveroch zo strany domácností centrálna banka pripisuje najmä nízkej dôvere obyvateľstva a miernemu nárastu úrokových sadzieb na úvery na bývanie ešte v roku 2011.
Útlm v ekonomickej aktivite sa prostredníctvom rôznych kanálov prejavil na spotrebiteľskej dôvere, ktorá indikuje celkové zhoršenie finančnej pozície domácností.
Významný vplyv na objem poskytnutých úverov má aj vývoj na trhu rezidenčných nehnuteľností. Pokračujúci pokles cien nehnuteľností čiastočne znižoval motiváciu ľudí investovať do vlastného bývania v súčasnosti a vytváral očakávania ďalšieho poklesu.
Problémom nezamestnanosť a inflácia
Pokles v medziročnom tempe úverovania bol do určitej miery ovplyvnený aj faktom, že v predchádzajúcich obdobiach bol dopyt po úveroch podnecovaný aj rozdielom medzi úrokovými sadzbami na nové a existujúce úvery v rokoch 2010 a 2011, ktorý domácnosti využívali na refinancovanie existujúcich úverov. Tento rozdiel sa však v prvom štvrťroku 2012 eliminoval.
Nezamestnanosť, ktorá je jedným z dôležitých faktorov ovplyvňujúcich schopnosť klientov plniť svoje záväzky, už od začiatku druhého polroka 2011 indikuje zvýšené kreditné riziko.
Hlavne vo vyššej príjmovej kategórii, ktorá tvorí hlavnú časť dlžníkov bánk, sa medziročne výraznejšie zvýšil počet evidovaných nezamestnaných. Možno podľa národnej banky konštatovať, že v nasledujúcom období sa výraznejšie zamestnanosť nezvýši. Ďalším zdrojom kreditného rizika v nasledujúcom období môže byť pretrvávajúca zvýšená inflácia.