Ľudia odolali zásahu polície. Bahrajn protestuje ďalej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bahrajn
Foto: SITA/AP

MANÁMA 19. februára (WEBNOVINY) – Tisícky Bahrajnčanov sa v sobotu opäť vrátili na hlavné Perlové námestie v metropole Manáma po tom, ako sa odtiaľ na príkaz korunného princa Salmana stiahla polícia aj armáda.

Jeho otec kráľ Hamád ho ešte v piatok poveril zorganizovaním rokovaní medzi demonštrantami a vládou. Salman, ktorý pôsobí aj vo funkcii zástupcu šéfa ozbrojených síl v Bahrajne, následne bezpečnostným jednotkám prikázal, aby nezasahovali voči protestujúcim.

Demonštrantov však zároveň požiadal, aby sa v záujme začatia „národného dialógu“ takisto stiahli z ulíc. Princ, ktorý je aj hlavným veliteľom armády, vyhlásil, že na dodržiavanie zákonov a poriadku bude dohliadať polícia. Po odchode vojakov vtrhol na námestie dav demonštrantov, ktorých polícia rozohnala. Asi desať osôb zadržali, informácie o zranených nie sú známe.

OBRAZOM: Protesty v Bahrajne

Protesty v Bahrajne
Foto: SITA/AP
Protesty v Bahrajne
Foto: SITA/AP
Protesty v Bahrajne
Foto: SITA/AP
Protesty v Bahrajne
Foto: SITA/AP
Protesty v Bahrajne
Foto: SITA/AP

Bahrajnská polícia však voči účastníkom protestnej akcie v centre Manámy zasiahla slzotvorným plynom, pričom viacerých z nich museli hospitalizovať. K tvrdým zrážkam medzi bezpečnostnými zložkami a demonštrantami prišlo aj v piatok, keď utrpelo zranenia asi 50 civilistov. Celkovo si nepokoje od pondelka vyžiadali už 6 mŕtvych.

V Bahrajne, podobne ako v ďalších krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky, v posledných týždňoch silnie volanie po zmene režimu. Demonštrujú najmä šiitskí moslimovia. V Bahrajne síce tvoria väčšinu, no moc má už 200 rokov sunnitská kráľovská rodina. Šiiti protestujú, že sú diskriminovaní a žiadajú viac pracovných príležitostí a vyššie mzdy.

Americký prezident Barack Obama vyzval opozíciu a úrady, aby nepoužívali násilie. Hlboké pohoršenie a sklamanie z konania bahrajnskej polície a armády vyjadrila vo štvrtok aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Bahrajn je pre Washington dôležitým spojencom v regióne aj preto, že v krajine sa nachádza významná americká námorná základňa.

Heidfeld proti VC Bahrajnu, riziko je vysoké

Nad marcovým úvodným podujatím seriálu formuly 1 v Bahrajne stále visí veľký otáznik, keďže situácia v krajine je napätá. Vzhľadom na protivládne protesty, ktoré si vyžiadali štyroch mŕtvych, a povolanie lekárskeho tímu z okruhu Sakhir do miestnych nemocníc zrušili štvrtkové tréningy pred víkendovými pretekmi ázijskej série GP2. Veľká cena Bahrajnu formuly 1 sa má konať 13. marca, prví členovia tímov pricestujú do krajiny už o desať dní skôr. Ak sa situácia neupokojí, hrozí aj zrušenie pretekov. Organizátori podujatia GP2 do piatka prerušili všetky aktivity na okruhu. Medzinárodná automobilová federácia (FIA) už skôr vyjadrila presvedčenie, že protivládne demonštrácie nebudú mať vplyv na marcové preteky F1.

Nemecký jazdec tímu Renault v rámci prestížneho motoristického seriálu F1 Nick Heidfeld je proti uskutočneniu Veľkej ceny Bahrajnu, ktorá je naplánovaná na 13. marca a bude otváracím podujatím tohtoročných majstrovstiev sveta formuly 1. Tridsaťtriročný skúsený jazdec požaduje, aby šéfovia F1 brali do úvahy nielen bezpečnosť jednotlivých tímov, ale aj bahrajnských občanov a prípadných návštevníkov týchto pretekov. Ani tento malý ostrovný štát totiž neobišli mohutné protivládne protesty, ktoré zasiahli v ostatných týždňoch sever Afriky a stredný východ. Spúšťačom nepokojov boli protesty v Tunisku, kde napokon prezident Zine El Abidine Ben Ali v januári rezignoval na svoj post. Nemec Heidfeld bol tento týždeň potvrdený ako náhrada v tíme Renault za zraneného Roberta Kubicu.

Nie je to len otázka jazdcov, ale je v tom zahrnutá aj širšia verejnosť – týka sa to všetkých návštevníkov. Treba zvážiť, či risk nie je privysoký,“ vyjadril sa rodák z mesta Mönchengladbach a pokračoval: „Nehovorme iba o bezpečnosti zainteresovaných, ale buďme citliví k tomu, čo sa deje v tejto krajine.“ Preteky seriálu GP2, ktoré sa mali v Bahrajne uskutočniť tento týždeň, zrušili už skôr.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaHillary ClintonováNick Heidfeld