ZVOLEN 19. mája (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS si v sobotu volí nového lídra.
Lucia Žitňanská
Doc. JUDr. Lucia Žitňanská, PhD., sa narodila 3. júna 1964 v Bratislave. Po ukončení štúdií na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave roku 1987 pracovala ako podniková právnička, neskôr ako odborná pracovníčka na Protimonopolnom úrade SR.
Od roku 1992 pôsobila ako pedagóg na Právnickej fakulte UK v Bratislave, v roku 2001 získala titul docent v odbore obchodné právo a v roku 2002 bola zapísaná do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory. V októbri 2002 sa stala štátnou tajomníčkou na Ministerstve spravodlivosti (MS) SR. Do tejto funkcie ju nominovalo KDH ako nestraníčku. Od februára do júna 2006 bola ministerkou spravodlivosti SR vo vláde Mikuláša Dzurindu, nahradila Daniela Lipšica (KDH), ktorý podal demisiu.
V roku 2006 bola za SDKÚ-DS zvolená za poslankyňu NR SR, bola podpredsedníčkou Mandátového a imunitného výboru a členkou Ústavnoprávneho výboru NR SR. Do SDKÚ-DS vstúpila v marci 2007. V parlamentných voľbách 2010 bola opätovne zvolená za poslankyňu NR SR za SDKÚ-DS a stala sa ministerkou spravodlivosti SR vo vláde Ivety Radičovej. V parlamentných voľbách 2012 bola zvolená za poslankyňu za stranu SDKÚ-DS, v NR SR je členkou ústavnoprávneho výboru.
Lucia Žitňanská je vydatá, má tri deti.
Zdroj: www.sdku-ds.sk, www.osobnosti.sk
Ako povedala vo svojom prejave na kongrese, kandidatúru ohlásila pred voľbami preto, aby sa vrátila dôvera v stranu. Upozornila, že po prehre vo voľbách zrazu všetci hovoria, že treba počúvať ľudí. „Ja ich počúvam. Želajú si, aby jednofarebná vláda dostala dôveryhodnú opozíciu, aby existovala alternatíva. SDKÚ-DS je pre mňa jediná strana, ktorá má potenciál, aby existovala alternatíva Smeru,“ vyhlásila.
Žitňanská vie, že niektorí delegáti o nej pochybujú. „Počúvam, že som Dzurindov človek, že mám úzku agendu, že som kaviarenský intelektuál a počula som aj, že som žena,“ povedala. Pripomenula, že Dzurinda ju pozval cez Ivana Mikloša na kandidátku strany.
Dzurindovi ďakuje za ukotvenie v západnom svete a že Slovensko má za sebou ťažké reformy, ktoré dali nádej ľuďom na lepší život. „Prieči sa mi pridať sa na stranu tých, ktorí dnes vedia, koho treba rituálne popraviť. Keď bolo zle, som sa postavila,“ konštatovala.
Žitňanská avizuje, že v prípade zvolenia za predsedníčku, po dvoch rokoch zvolá kongres strany, aby si na ňom povedali, čo sa podarilo a čo ešte treba spraviť. Zdôraznila, že nelavíruje, ponúka jasné postoje. Nerobila osobnú kampaň na úkor strany.
Deklarovala, že v úzkom tíme vedenia strany chce mať poslancov NR SR Ľudovíta Kaníka, Martina Fedora, Ivana Štefanca, Miroslava Beblavého, Jozefa Mikuša, Pavla Freša a Viliama Novotného. Chce navrhnúť, aby sa v strane nekumulovali funkcie.