PREŠOV 24. februára (WEBNOVINY) – Veľký problém, ktorý dominuje najmä na východe Slovenska, sú rýchle pôžičky, ktoré sa končia exekúciou majetku bežných ľudí.
Berú si ich od nebankových subjektov za nevýhodných podmienok, nedokážu ich splácať a dlh narastá enormným tempom. Štát by takýchto občanov mať chrániť, no rozhodcovské súdy negarantujú spravodlivé rozhodovania, rozhodujú v prospech nebankových subjektov.
Zmeniť to chce ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) a tento problém sa stáva agendou SDKÚ-DS pre najbližšie obdobie.
Povedala to na dnešnej tlačovej besede v Prešove, kde uviedla, že ministerstvo spravodlivosti sa tejto problematike venovalo, malo pripravené návrhy na zmenu zákonov, no pád vlády ich snahy zastavil.
Problém exekúcií má dve roviny
Žitňanská problém ilustrovala číslami. Kým v roku 2006 bolo v Prešovskom kraji 40-tisíc žiadostí o poverenie na exekučné konanie, v roku 2011 ich počet narástol na 61-tisíc, čo je podľa nej príliš vysoké číslo. „Treba s tým niečo robiť. Rozhodcovské súdy by mali garantovať vyššiu mieru ochrany spotrebiteľa,“ uviedla ministerka.
Problém exekúcií však treba podľa Žitňanskej vnímať v dvoch rovinách. Z pohľadu malého živnostníka, ktorý čaká na úhradu svojej pohľadávky od veľkej firmy, je potrebné tento proces zefektívniť. Treba prijať novelu zákona, ktorá by bola nástrojom pre drobných živnostníkov, ako sa domôcť svojich peňazí.
V inom svetle sa vynára problém drobného spotrebiteľa, ktorý si zoberie úver a v priebehu krátkeho času mu narastie dlh niekoľkokát. Tu je potrebné prijať takú zmenu zákona, aby počas exekučného konania nebankové inštitúcie nemali nárok na úhrady z omeškania. Podľa Žitňanskej niektoré subjekty naťahujú čas veľmi účelovo, aby rástli úroky z omeškania, „hrajú na nárast pohľadávok, obchádzajú zákon o úžere“.
SDKÚ je podľa ministerky Žitňanskej tímová strana
Klientovi, ktorý si zobral úver a nespláca ho, nesiahnu okamžite na menší majetok, ale vyčkajú, kým sa úrok niekoľkokrát znásobí a zoberú mu veľký majetok. Žitňanská volá aj po sprísnení kontroly nad exekútormi, s čím súvisí aj návrh na výlučne bezhotovostné platby pre exekútorov.
Ďalším krokom, ktorý by podľa nej pomohol dostať spotrebiteľské úvery pod kontrolu, by bol vznik úradu, ktorý bude poskytovať informácie spotrebiteľom, ako sa nedostať do dlhovej krízy. Tejto agende sa chce venovať a rada by zmeny presadila v budúcom volebnom období.
Na margo SDKÚ-DS uviedla, že sú tímová strana, strana výsledkov, ktorými sa z dôvodu predčasných volieb nemôžu až tak chváliť. Strane nepomohol pád vlády, rozhodnutie Ivety Radičovej, že nebude kandidovať, ani kauza Gorila. Sú však stranou, ktorá má čo voličovi ponúknuť.