Oficiálny názov: Jamajka
Hlavné mesto: Kingston
Počet obyvateľov: 2 889 187
Rozloha: 10 991 km²
HDP na obyvateľa: 9 199 $
Vlajka:
Kód meny: JMD
Názov meny: jamajský dolár
Úradný jazyk: Angličtina
Zobraziť na mape: TU
Jamajka je ostrov nachádzajúci sa v Karibskom mori. Je to tretí najväčší ostrov Veľkých Antíl. So svojimi cca 10 tisíc km² ide o pomerne malý štát. Počet obyvateľov je relatívne veľký. Hustota obyvateľstva tak vo svetovom meradle patrí k tým vyšším. Jamajka je piatym najväčším štátom Karibiku. Zároveň je treťou najväčšou anglofónnou krajinou v oboch Amerikách – po Spojených štátoch amerických a Kanade.
Leží približne 145 kilometrov južne od Kuby a 191 kilometrov západne od ostrova Hispaniola (tu ležia štáty ako Haiti a Dominikánska republika). Mapa Jamajky je najlepšia pomôcka na zorientovanie sa.
Obyvateľstvo sa koncentruje do hlavného a najväčšieho mesta Kingston. V tomto meste žije približne jedna tretina celkovej populácie ostrova, teda asi jeden miliónov ľudí.
Jamajku obývajú prevažne ľudia afrického pôvodu. V minulosti krajina zažila niekoľko vĺn emigrácie. Pomerne veľké diaspóry sa nachádzajú v USA, Kanade a Veľkej Británii.
Medzi zaujímavosti Jamajky patrí predovšetkým jamajská atletika a jamajská hudba. Práve z týchto dvoch oblastí života Jamajka vytvorila svetoznáme osobnosti. Bob Marley či množstvo šprintérov reprezentujú krajinu po celom svete.
Jamajka má relatívne dobre rozvinutý aj turizmus. Dovolenka na Jamajke sa dá nájsť aj v katalógov slovenských cestovných kancelárií. Zájazd na Jamajku je exotický, a veru nie práve najlacnejší. Jamajské počasie je takmer vždy výborné – teplé a slnečné. Víza na Jamajku nepotrebujete. Nemusíte sa starať ani o žiadne jamajské očkovanie. Stačí si kúpiť letenku na Jamajku a máte postarané o skvelý zážitok. Potom môžete napísať cestopis o Jamajke.
História Jamajky
Španieli sa zmocnili Jamajky krátko po príjazde slávneho Kolumba. Ostrov zostal vo vlastníctve Španielskeho kráľovstva až do roku 1655, kedy sa ho chopili Angličania, respektíve neskôr Veľká Británia. Pod britskou vládou sa z Jamajky stal hlavný svetový exportér cukru. Trstinové plantáže boli náročné na prácu. Briti preto na ostrov dovážali množstvo otrokov z Afriky. Neskôr sem vozili čínskych a indických robotníkov. Otroci boli oslobodení v roku 1838. Jamajka však zostala v područí Veľkej Británie až do roku 1962.
Ekonomika Jamajky
Jamajka je relatívne rozvinutá krajina s hrubým domácim produktom na hlavu po zohľadnení kúpnej sily takmer 10 tisíc dolárov. Na európske pomery je to málo, veď aj Slovensko dosahuje trojnásobok tohto čísla, na Karibik je to však vcelku pekné číslo.
Jamajská ekonomika je zmiešaná – štát v nej hrá relatívne veľkú rolu. Základom zamestnanosti aj celej produkcie je stále poľnohospodárstvo. Väčšiu rolu však časom získava aj ťažba nerastných surovín.
Veľmi dôležitú úlohu hrá turistický priemysel. Toto odvetvie ekonomiky má význam najmä z pohľadu zamestnanosti a získavanie zahraničných rezerv. Z globálneho turistického pohľadu je Jamajka výnimočná najmä pre staršie slobodné ženy. Jamajka je totiž známa rozvinutým sexturizmom. Nejde však o sexturizmus ako v Thajsku, kde muži z celého sveta jazdia za mladými Thajčankami. Na Jamajke to funguje presne naopak. Staršie ženy si sem chodia užívať so svalnatými Jamajčanmi.
Obyvateľstvo
Černosi tvoria až 93 percent populácie. Ďalších 6 percent tvoria miešanci. Aziatov je asi jednu percento.
Náboženstvo
Jamajka je kresťanská krajina. Väčšinou tu však nemajú katolíci, ale protestanti.