Oficiálny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Počet obyvateľov: 31 151 643
Rozloha: 1 285 216 km²
HDP na obyvateľa: 12 638 $
Vlajka:
Kód meny: PEN
Názov meny: nuevo sol
Úradný jazyk: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Zobraziť na mape: TU
Peru je juhoamerická krajina ležiaca na brehoch Tichého oceánu. Peru susedí s Ekvádorom, Kolumbiou, Brazíliou, Bolíviou a Čile.
Hlavným mestom je Lima, ktorá je zároveň aj najväčším mestom. Je to krajina s jednou z najväčších biodiverzít na svete. Nájdete tu prakticky všetky habitaty – od morského prostredia, cez polopúštne regióny pri mori až po vysoké Andy a nedostupnú džungľu. Peru sa často radí medzi tzv. biodiverzitné hotspoty – teda horúce body biodiverzity, kde leží gro rozmanitosti prírody našej planéty.
Vzhľadom na rozmanitú prírodu má Peru veľký potenciál v turistickom ruchu. Dovolenka v Peru zatiaľ nie je na programe dňa bežných Európanov. Do Peru sa chodí napríklad za ekoturizmom či rôznymi pamiatkami. Do Peru sa môžete vybrať aj za štúdiom angličtiny.
Z histórie
Peru bolo už od dávnej histórie miestom existencie vyspelých civilizácií. Tou poslednom boli Inkovia – najväčší a najrozvinutejší štátny útvar predkolumbovskej Ameriky.
Španieli začali dnešné územie Peru kolonizovať v 16. storočí. Španieli sa usadili v dnešnej Lime, odkiaľ riadili celé koloniálne panstvo Južnej Ameriky. Myšlienky samostatnosti sa v tejto časti sveta objavili pomerne skoro. Peru získalo od Španielskeho kráľovstva nezávislosť v roku 1821. Nasledujúce roky boli v Peru sprevádzané ekonomickou recesiou a absenciou výraznejšej armády. Všetko sa zmenilo až krátko pred Vojnou o Pacifik (konflikt medzi Bolíviou, Čile a Peru), kedy sa Peru začalo ekonomicky dariť. Zvyšok histórie je sériou svetlejších a menej svetlých momentov. Peru sa podarilo pretransformovať na demokraciu, napriek tomu sa krajina nevyhla mnohým problémom a vnútorným konfliktom.
Ekonomika
Peru je relatívne chudobná krajina. Hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa po zohľadnení kúpnej sily je približne 11 tisíc dolárov. To je takmer tri krát menej ako v prípade Slovenska.
Od roku 2000 patrí Peru k najrýchlejšie rastúcim krajinám na svete. Krajine sa jednoducho darí. Nedá sa to však povedať o všetkých ľuďoch. Hospodársky rast nie je rozložený rovnomerne. Peru trpí veľkými rozdielmi v príjmoch. Až tretina populácie je považovaná za chudobnú.
Obyvateľstvo
Peru je výrazne multietnická krajina. Pôvodní obyvatelia tu žili po tisíce rokov pred príchodom Španielov. Ich populácia po ich príchode prudko klesla z dôvodu rôznych chorôb. Obyvateľstvo ovplyvnilo niekoľko migračných vĺn. Spolu so Španielmi sem prišli Afričania. Neskôr sa do Peru sťahovali aj ďalší Európania.
Podľa nedávneho DNA testovania je priemerný Peruánec zo 79 percent pôvodný obyvateľ, z 20 percent Európan a z jedného percenta subsaharský Afričan.
Náboženstvo
Peru je kresťanská krajina – 82 percent populácie sa hlási ku katolíckej viere, 13 percent sú evanjelici a ďalšie 3 percentá tvoria ostatné protestantské cirkvi.