Výbuch sopky v Tonge spustošil peruánske pláže, vláda vyhlásila stav environmentálnej núdze (video)

Sni mka obrazovky 2022 01 21 o 14.44.06.jpg
Kontamináciu spôsobil únik ropy v rafinérii prevádzkovanej španielskou spoločnosťou Repsol. Foto: Repre Youtube, www.youtube.com

Peru vyhlásilo stav environmentálnej núdze z dôvodu znečistenia 21 pláží na pobreží Tichého oceána. Kontamináciu spôsobil únik ropy z rafinérie prevádzkovanej španielskou spoločnosťou Repsol, ktoré zapríčili prílivové vlny cunami v dôsledku erupcie podmorskej sopky pri tichomorskom ostrovnom štáte Tonga.

Prezident Pedro Castillo uviedol, že zriadia výbor, ktorý navrhne spôsoby riešenia krízy v súlade s národnou politikou zameranou na ochranu životného prostredia. Podľa premiérky Mirthy Vásquezovej zasa spoločnosť Repsol sľúbila, že zabezpečí plán čistenia pláží, zapojí doň miestnych rybárov a doručí potravinové koše postihnutým rodinám. Ľuďom zatiaľ zo zdravotných dôvodov zakázali vstup na 21 znečistených pláží.

Ako uviedli peruánske úrady, z lode plaviacej sa pod talianskou vlajkou uniklo v sobotu pred rafinériou La Pampilla asi 6-tisíc barelov ropy. Ekologickí aktivisti natrafili v uplynulých dňoch na množstvo morských vtákov, ktoré boli znečistené olejom alebo uhynuté. Spoločnosť Repsol uviedla, že peruánske úrady jej neposkytli varovanie pred cunami a vlny cunami zasiahli loď vo chvíli, keď z nej prečerpávali ropu do rafinérie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pedro Castillo