Oficiálny názov: Slovinsko
Hlavné mesto: Ľubľana
Počet obyvateľov: 2 061 085
Rozloha: 20 273 km²
HDP na obyvateľa: 30 508 $
Vlajka:
Kód meny: SIT
Názov meny: slovinský toliar
Úradný jazyk: slovinčina
Zobraziť na mape: TU
Slovinsko, oficiálne Slovinská republika, sa nachádza na juhu Strednej Európy. Susedí s Maďarskom, Rakúskom, Talianskom a Chorvátskom. Na mape Slovinsko hľadajte v najsevernejšej časti Jadranského mora. Hlavné mesto je Ľubľana, ktorá sa svojou veľkosťou podobá našej Bratislave. Dokonca aj vlajka Slovinska pripomína tú našu.
Rozloha krajiny je približne 20 tisíc km², čo je asi polovica rozlohy Slovenska. Ekonomicky sme na tom približne rovnako. Slovinsko ale bolo finančnou krízou z roku 2008 zasiahnuté ďaleko ťažšie ako Slovensko.
Slovinsko je turisticky veľmi príťažlivá krajina. Nájdete tu ako vysoké hory, tak aj pobrežie Jadranského mora. Slovinsko zaujme aj príjemným hlavným mestom a rôznymi historickými pamiatkami.
Na slovinské hory chodia aj slovenskí turisti či horolezci. Najvyšším vrchom krajiny je Triglav, ktorý sa týči do nadmorskej výšky 2864 metrov. Počasie v Slovinsku je pri pobreží typické jadranské. V horách sa to viac podobá na to, čo poznáme u nás. Do krajiny sa jazdí aj na rafting. Slovinsko sa totiž teší niekoľkým pekným horským riekam, ktoré sú ako stvorené na splavovanie.
Najobľúbenejšou destináciou na brehoch Jadranského mora je Portorož. Slovinsko síce nie je Chorvátsko, zaplávate si však aj tu.
Nie všetci Slováci však jazdia do Slovinska iba za oddychom. Využívané sú aj miestne autobazáre. Slovinsko v nich ponúka cenovo výhodné ojazdené autá. Do tejto krajiny je to naozaj iba na skok, takže náklady na prepravu nie sú vysoké. Slovinské diaľnice však nie sú zdarma. Diaľničnú známku v Slovinsku kúpite na ktorejkoľvek čerpacej stanici. Slovinské ceny sú vo všeobecnosti vyššie ako na Slovensku.
História Slovinska
Súčasné územia Slovinska bolo v minulosti pod nadvládou viacerých mocností vrátane Rímskej ríše, Svätej Rímskej ríše a Habsburskej monarchie. Slovinci mali cestu k samostatnosti naozaj zložitú.
Prvý krok smerom k zvrchovanosti spravili v roku 1918, kedy vytvorili Štát Slovincov, Srbov a Chorvátov. Tento útvar však nebol medzinárodne uznaný. Neskôr došlo k jeho splynutiu so Srbským kráľovstvom. Takto vzniklo Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov. V roku 1929 toto kráľovstvo zmenilo formu a vzniklo Juhoslovanské kráľovstvo.
Počas druhej svetovej vojny bolo Slovinsko okupované Nemeckom, Talianskom a Maďarskom. Časť krajiny bola anektovaná Chorvátskom, čo bol v tom čase bábkový štát Nemecka. Po skončení vojny sa Slovinsko stalo zakladajúcim členom Juhoslovanskej ľudovej federatívnej republiky. V tomto zväzku zostalo až do roku 1991, kedy sa po 10-dňovej vojne osamostatnilo.
Krajina je členom Severoatlantickej aliancie a od roku 2004 aj Európskej Únie. V roku 2007 ako prvá postkomunistická krajina vstúpila do eurozóny.
Ekonomika
Slovinsko je po Českej republike druhá najbohatšia slovanská krajina (ak berieme do úvahy hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa). Po vstupe do Európskej Únie ekonomika rástla priemerne o viac ako 5 percent. Veľká časť tohto rastu však pramenila z firemného zadlženia. Problém nastal v roku 2008, keď udrela globálna ekonomická kríza. Slovinská ekonomika sa prepadla o 8 percent. Po pobaltských krajinách a Fínsku to bolo najsilnejší prepad v EÚ.
Oficiálnou menou je euro. Predtým sa platilo toliarom.
Obyvateľstvo
Približne 83 percent populácie sú etnickí Slovinci. Tento podiel však postupne klesá z dôvodu nižšej pôrodnosti. Ďalších cca 13 percent sú imigranti zo štátov bývalej Juhoslávie. V Slovinsku žijú aj malé menšiny Maďarov a Talianov.
Náboženstvo
Slovinsko je kresťanská krajina.