Oficiálny názov: Gruzínsko
Hlavné mesto: Tbilisi
Počet obyvateľov: 3 729 500
Rozloha: 69 420 km²
HDP na obyvateľa: 7,245 $
Vlajka:
Kód meny: GEL
Názov meny: lari
Úradný jazyk: Gruzínčina
Zobraziť na mape: TU
Gruzínsko je bývalá sovietska republika, ktorá sa nachádza na južnej strane Kaukazu. Susednými krajinami sú Rusku, Arménsko, Turecko a Azerbajdžan. Polohu a susedné štáty najlepšie opíše mapa Gruzínska.
Gruzínsko sa v posledných rokoch dostávalo do médií hlavne vďaka konfliktu s Ruskom. V skutočnosti však šlo o konflikt medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskou federáciou. Krátka vojna v roku 2008 upútala pozornosť celého sveta. Výsledkom tejto vojny je ruská okupácia časti Gruzínska.
Dovolenka v Gruzínsku nepatrí do bežného obsahu katalógov cestovných kancelárií. Cestovanie po Gruzínsku však má čo ponúknuť. V tejto krajine nájdete veľmi pekné hlavné mesto – Tbilisi. Na dovolenke v Gruzínsku si na svoje prídu aj milovníci plážového leňošenia. Gruzínsko má niekoľko kilometrov pobrežia Čierneho mora. Najväčšou turistickou perlou Gruzínska sú však kaukazské hory. Toto najvyššie európskej pohorie skrýva mnoho zaujímavých kopcov a dolín. Na gruzínskej strane Kaukazu je aj niekoľko zaujímavých lyžiarskych stredísk. Zaujímavé je aj gruzínske zoo v Tbilisi.
K skutočnému rozvoju turistického ruchu na Kaukaze však bráni nejasná bezpečnostná situácia. V dvoch gruzínskych regiónoch totiž stále je zamrznutý konflikt s Ruskom, ktorý sa môže kedykoľvek dať do pohybu.
Pri cestovaní do Gruzínska si nemusíte robiť ťažkú hlavu s vízami. Do Gruzínska víza nepotrebujete. Až 90 dní môžete v tejto krajine byť len s cestovným pasom.
Do Gruzínska sa okrem leteckej dopravy môže dostať aj po ceste a železnici. Železničné spojenie má s Arménsko a Azerbajdžanom. Z Turecka sa do Gruzínska dostanete iba po ceste. Ak chcete do Tbilisi cestovať z Turecka, môžete využiť pravidelnú linku z Istanbulu. Trvá to síce takmer dva dni, budete mať však možnosť pozrieť si celé Turecko.
Z histórie
Gruzínsko bolo od konca 18. storočia súčasťou Ruska. Rusko anektovalo Gruzínsko oficiálne v roku 1801. Krátku dobu samostatnosti si Gruzínsko užilo po Veľkej októbrovej revolúcii v roku 1917. Rusko Gruzínsko opätovne obsadilo v roku 1921.
Nezávislosť sa do Tbilisi vrátila až v roku 1991. 90-te roky však boli pre tento malý štát ekonomicky a spoločensky veľmi ťažké. Dnes sa však krajine vďaka mnohým ekonomickým reformám vcelku darí.
Ekonomika
Gruzínsko podobne ako Slovensko muselo prejsť od centrálne plánovanej ekonomiky k trhovej ekonomike. Cesta to bola komplikovaná, ale podarila sa. Medzi najznámejšie gruzínske výrobky patrí gruzínsky koňak či gruzínske vína.
Obyvateľstvo
Etnickí Gruzínci tvoria až 84 percent populácie.
Náboženstvo
83 percent ľudí sa hlási k ortodoxnej cirkvi