Oficiálny názov: Severná Kórea
Hlavné mesto: Pyongyang
Počet obyvateľov: 24 895 000
Rozloha: 120 540 km²
HDP na obyvateľa: 1 800 $
Vlajka:
Kód meny: KPW
Názov meny: severokorejský won
Úradný jazyk: kórejčina
Zobraziť na mape: TU
Severná Kórea je z mnohých dôvodov asi jeden z najzvláštnejších štátov sveta. Nachádza sa na severe Kórejského polostrova. Susedí s Čínou a Ruskom a de facto aj s Južnou Kóreou. Mapa Severnej Kórey to vysvetlí najlepšie. Severnú a Južnú Kóreu oddeľuje demilitarizovaná zóna, ktorá však nie je skutočnou hranicou. Neuznáva ju ani Severná, ani Južná Kórea. Obe krajiny vyhlasujú, že vládnu celej Kórei.
Severná Kórea je najmilitarizovanejší štát na svete. Až 10 miliónov ľudí sú aktívni vojaci, rezervní vojaci alebo patria do paramilitantných oddielov. Toto číslo je neuveriteľné najmä pri pohľade na celkový počet obyvateľov (24 miliónov). Aktívnych vojakov má Severná Kórea okolo 1,2 milióna. Toto číslo stačí na to, aby krajina mala štvrtú najväčšiu armádu na svete. Armáda Severnej Kórey z času na čas provokuje svoju juhokórejskú sestru. Juhokórejčania sú však na to už zvyknutí.
Severokórejský prezident Kim Jong-un nedávno nahradil svojho otca a medzinárodné spoločenstvo očakávalo, že severokórejská politika sa zmení. Nezmenila sa. Kim Jong-un sa navyše začal správať paranoidne a spustil vraženie svojich nepriateľov či dokonca iba ľudí, ktorí s ním v niečom nesúhlasili.
Severná Kórea pôvodne sledovala sovietsky ekonomický model. Neskôr sa od neho odklonila a vytvorila si vlastnú filozofiu. Jedným z hlavných pilierov štátu je sebestačnosť. Vláda sa snaží, aby všetky veci potrebné pre život boli vyrobené doma. To je síce pekná myšlienka, v prípade Severnej Kórey však neraz viedla k hrozným hladomorom.
Severná Kórea patrí medzi jadrové štáty. Napriek medzinárodnému odporu sa krajine podarilo vyrobiť a odskúšať jadrovú bombu. Toto robí vrásky na čele najmä Južnej Kórei. Južná Kórea nemá a ani neplánuje vlastniť atómové zbrane. Juhokórejčania sa spoliehajú na vojenskú ochranu Spojených štátov amerických. Veľmi dôležitým hráčom v tejto časti sveta je Čína, ktorá ako jediný štát sveta dokáže ako tak so Severnou Kóreou komunikovať. Sama sa však obáva, že pád režimu by mohol spôsobiť masovú migráciu a celkový chaos v regióne. Podobný strach má aj Južná Kórea.
Život v Severnej Kórey je veľmi ťažký. Chudoba je iba jedna stránka problému. Nepohodlní ľudia môžu skončiť v koncentračných táboroch. Severná Kórea je z pohľadu ľudských práv jeden z najhorších štátov sveta.
Severná Kórea 2010 a Severná Kórea aktuálne sa veľmi nelíšia. Zmenil sa síce vodca, systém sa však prakticky vôbec nereformuje. Medzi zaujímavosti Severnej Kórey patria aj rôzne spôsoby správania prezidenta krajiny. Dokument o Severnej Kórei je možné nájsť aj online na youtube.
História Severnej Kórey
Japonsko anektovalo celú Kóreu v roku 1910. Pod nadvládou krajiny vychádzajúceho slnka Kórea zostala až do konca druhej svetovej vojny. Vtedy bola rozdelená na dve sféry záujmu. Severnú kontrolovali Sovieti a južnú Američania. Existovala snaha o zjednotenie, toto úsilie ale nikam neviedlo. V rokoch 1950 až 1953 sa v Kórei bojovalo. Kórejská vojna bol jeden z prvých konfliktov studenej vojny. Vojna sa skončila, tak ako sa začala. Krajina sa rozdelila pozdĺž 38. rovnobežky.
Ekonomika
Kórejský polostrov je veľmi dobrým príkladom toho, že bohatstvo krajiny nezáleží od nejakých genetických vlastností, ale od systému, v ktorom krajina funguje. Po druhej svetovej vojne boli Severná aj Južná Kórea na tom ekonomicky rovnako. V oboch prípadoch šlo o chudobné poľnohospodárske krajiny.
Dnes Južná Kórea patrí medzi technologicky najvyspelejšie krajiny sveta. Južná Kórea dala svetu spoločnosti ako Samsung, Kia, Hyunday, LG a mnoho ďalších. Severná Kórea zvládla akurát výrobu atómovej bomby a v 90-tych rokov v krajine zomreli milióny ľudí hladom.
Obyvateľstvo
Severná Kórea je etnicky homogénna. Malú výnimku tvorí iba malá čínska komunita a zopár etnických Japoncov. Priemerná dĺžka života v Severnej Kórey je 70 rokov.
Náboženstvo
Väčšina obyvateľov nevyznáva žiadne náboženstvo. Asi 17 percent populácie sa hlási ku kórejskému šamanizmu.