BENGÁZÍ 1. apríla (WEBNOVINY) – Líbyjskí povstalci súhlasia s prímerím, ak vodca krajiny Muammar Kaddáfí splní dve podmienky – stiahne svoje vojská z obliehaných miest a umožní slobodu prejavu obyvateľov.
Po rokovaní so špeciálnym vyslancom OSN pre Líbyu Abd al-Iláhom Chatíbom to v piatok v líbyjskej opozičnej bašte Bengází vyhlásil šéf Prechodnej národnej rady Mustafa Abd al-Džalíl. „Súhlasíme s prímerím, ak budú mať aj naši bratia v západných mestách slobodu vyjadrovania a jednotky, ktoré obliehajú mestá, sa stiahnu,“ vyhlásil al-Džalíl.
Dohodu s povstalcami potvrdil aj vyslanec OSN Chatíb, podľa ktorého líbyjská opozícia chce, aby Kaddáfí aj zahraničie „dali líbyjským občanom slobodu voľby, a svet uvidí, že si vyberú slobodu“.
Američania končia svoju účasť na konflikte v Líbyi
Spojené štáty sťahujú svoje lietadlá zapojené do medzinárodnej operácie na ochranu líbyjského vzdušného priestoru. Washington dúfa, že ostatní spojenci zo Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorá vo štvrtok prevzala velenie nad misiou, si so svojimi armádnymi silami vystačia aj sami. Rozhodnutie amerického ministra obrany Roberta Gatesa a náčelníka generálneho štábu Spojených štátov Mika Mullena však v Kongrese viacerí zákonodarcovia kritizovali.
Misia USA by sa mala oficiálne skončiť v sobotu. Gates tvrdí, že Británia, Francúzsko a ďalší spojenci z NATO budú schopní zasahovať proti ozbrojeným zložkám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího aj bez pomoci americkej armády.
OBRAZOM: Vojna v Líbyi
Odstúpte, vyzval Kaddáfí západných lídrov
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v piatok odmietol výzvy lídrov krajín Západu, aby odišiel z čela krajiny a, naopak, vyjadril želanie, aby odstúpili zo svojich postov oni. „Riešenie problému je také, že okamžite odstúpia a ich národy si nájdu za nich náhradu,“ odkázal Kaddáfí predstaviteľom krajín, ktoré sa zúčastňujú na zahraničnej vojenskej operácii v Líbyi.
Toto vyjadrenie líbyjský vodca nepredniesol naživo, ako má vo zvyku, ale odvysielala ho štátna televízia formou textovej správy v spodnej časti obrazovky. Podľa zahraničných médií to môže znamenať, že Kaddáfí sa skrýva v obave o svoj život a budúcnosť svojho režimu.
Kaddáfí je podľa informácií viacerých jeho bývalých spolupracovníkov zdrvený stredajším útekom ministra zahraničných vecí Mússu Kússu do Veľkej Británie. „Kússa bol dlhé desaťročia jedným z pilierov Kaddáfího režimu,“ vysvetľuje Abdel Maním al-Húní, bývalý líbyjský veľvyslanec pri Lige arabských štátov, ktorý sa už začiatkom marca odvrátil od Kaddáfího a pridal k opozícii.
Švédsky parlament schválil vyslanie bojových lietadiel do Líbye
Švédski poslanci schválili v piatok plán vyslania ôsmich bojových lietadiel a jedného dopravného lietadla do Líbye, kde sa pripoja k operácii na čele s NATO. Stredopravá vláda Fredrika Reinfeldta schválila návrh 240 hlasmi proti 18, piati poslanci sa zdržali.
Švédske lietadlá JAS 39 Gripen nesmú byť použité na bombardovanie pozemných jednotiek Muammara Kaddáfího, no budú môcť opakovať streľbu v prípade útoku líbyjských jednotiek. Predstavitelia švédskeho vojenského letectva uviedli, že prvé lietadlá odletia tento týždeň a budú pripravené pomôcť pri zabezpečení bezletovej zóny v polovici budúceho týždňa. Švédsko nie je členom Severoatlantickej aliancie, no od roku 1994, po vzniku Partnerstva za mier, sa krajina stala partnerom aliancie. V roku 1997 sa Švédsko stalo členom Rady euroatlantického partnerstva (EACP).
Berlín: Vojenským riešením nič nedosiahneme
Nemecko v piatok potvrdilo svoj nesúhlas s vojenskou misiou svojich spojencov v Líbyi, na ktorej sa pritom ako člen NATO de facto samo podieľa. Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle na návšteve Pekingu vyhlásil, že vojenskými prostriedkami sa situácia v Líbyi vyriešiť nedá. „Jediným riešením je politické riešenie. Našou úlohou je naštartovať proces vedúci k tomuto politickému riešeniu. Úplne na začiatku by malo byť vyhlásenie prímeria, ktoré musí (líbyjský vodca Muammar) Kaddáfí dodržiavať,“ vyhlásil Westerwelle po rokovaní so svojím čínskym rezortným partnerom Jangom Ťie-čchingom. Nemecko, podobne ako Čína, sa v Bezpečnostnej rade OSN pri rokovaní o zahraničnom zásahu v Líbyi zdržali hlasovania. Zásah síce nepodporili, ale ani ho neznemožnili zahlasovaním proti nemu.
Kaddáfího opúšťajú najbližší spojenci
Líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího opustili v posledných týždňoch viacerí vysokopostavení predstavitelia, ktorí patrili dlhé roky a desaťročia do Kaddáfího najbližšieho okruhu.
Mússa Kússa
Kaddáfího minister zahraničných vecí, ktorý utiekol v stredu večer do Veľkej Británie, bol predtým dlhé desaťročia šéfom zahraničnej rozviedky líbyjskej tajnej služby a jedným z najbližších Kaddáfího spolupracovníkov. Na útek do Británie využil ozdravný pobyt v Tunisku, odkiaľ za nejasných okolností odletel do Londýna. Po prílete vyhlásil, že z postu šéfa líbyjskej diplomacie odstupuje a do krajiny sa už nechce vrátiť. Podľa niektorých informácií stál Kússa za teroristickým útokom na lietadlo, ktoré sa v roku 1988 zrútilo v škótskom Lockerbie a zahynulo pri tom 259 ľudí.
Mustafa Abd al-Džalíl
Posledných päť rokov bol Kaddáfího ministrom spravodlivosti, 21. februára však z tohto postu odstúpil na protest proti „nadmernému používaniu sily“ proti opozičným demonštrantom a zakrátko sa stal šéfom opozičnej Prechodnej národnej rady.
Abd al-Fattáh Júnis
Do marca pôsobil ako Kaddáfího minister vnútra. Keď ho Kaddáfí vyslal 17. februára na čele elitných jednotiek Brigády svetla bojovať na východ krajiny proti povstalcom, pridal sa na ich stranu. Brigády svetla sú odvtedy jedinou ozbrojenou zložkou bojujúcou na strane opozície, ktorej príslušníci prešli riadnym vojenským výcvikom. Nie všetci opoziční predstavitelia sú však spoluprácou s Júnisom nadšení, keďže mnohí majú v pamäti činy, ktorých sa mal dopustiť ešte ako šéf Kaddáfího tajnej služby.
Ahmad Kaddáf ad-Dám
Bratranec a jeden z najbližších ľudí Muammara Kaddáfího. Dlhé roky pôsobil ako styčná osoba medzi Kaddáfího režimom a egyptským prezidentom Husním Mubarakom. 24. februára utiekol do Káhiry a vyhlásil, že na protest proti porušovaniu ľudských práv zo strany Kaddáfího sa pripája k opozícii.