ADŽDABÍJA 26. marca (WEBNOVINY) – Líbyjskí povstalci za podpory leteckých náletov spojeneckých síl získali v sobotu kontrolu nad kľúčovým ropným mestom Adždabíja na východe krajiny. Mesto mali od minulého týždňa v rukách ozbrojené sily vodcu Muammara Kaddáfího. Informoval o tom korešpondent AFP, podľa ktorého majú rebeli v rukách už celé mesto. Podľa svedkov sa Kaddáfího vojaci rozpŕchli a povstalci ich prenasledujú.
Spojenecké nálety proti Kaddáfího režimu prebiehajú už siedmy deň. V noci na sobotu bombardovali ciele v okolí Adždabíje, pričom zničili vládne tanky, obrnené vozidlá a ďalšie ťažké zbrane, čo pomohlo povstalcom dobyť mesto. Výbuchy sa ozývali aj z hlavného mesta Tripolis, kde sa vznietil vojenský objekt s radarom. Spojenecké stíhačky útočili aj v meste Zliten asi 160 kilometrov od Tripolisu.
Zapojil sa aj KatarKatarské lietadlá v piatok preleteli nad Líbyou a stali sa tak prvými strojmi arabskej krajiny, ktoré sa do operácií na podporu bezletovej zóny pod rezolúciou OSN zapojili. Informovali o tom v piatok letecké sily Kataru.
Podľa ich údajov išlo o bližšie nešpecifikovaný počet lietadiel, ktoré majú v rámci medzinárodnej koalície dohliadať na bezletovú zónu uvalenú na sily líbyjského lídra Muammara Kaddáfího s cieľom chrániť civilistov.
Presný dátum ani miesto prvých katarských letov tlačová agentúra QNA citujúca armádu neuviedla. Dve katarské stíhačky však vo štvrtok pristáli na Cypre, kde pred nasadením dopĺňali palivo. Podľa štátnej televízie smerovali na americkú základňu na Kréte.
Spojené arabské emiráty podobne ako Katar, kľúčový spojenec USA, vo štvrtok prisľúbili 12 stíhačiek, ktoré budú dozerať na dodržiavanie bezletovej zóny, pričom prelety by mali začať už „v najbližších dňoch“.
Ako uviedla začiatkom týždňa americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová, čoskoro by sa mali pridať aj ďalšie arabské krajiny. 22-členná Liga arabských štátov (LAŠ) podporuje bezletovú zónu, ktorú schválila v rezolúcii Bezpečnostná rada OSN a ktorej cieľom je zabrániť leteckým útokom Kaddáfího síl na civilistov. Kontrolu nad celou operáciou prevzala Severoatlantická aliancia (NATO), čo v piatok potvrdil jej generálny tajomník Anders Fogh Rasmussen.
V skratke:
*Nad krajinou lietajú už aj katarské lietadlá
*Počet obetí pribúda, Obama sa poďakoval Grécku
*Afrika vytvorila tzv. Cestovnú mapu
*Kaddáfího plastický chirurg prehovoril
*Francúzska armáda potvrdila zostrelenie líbyjského lietadla
*NATO zrejme neustráži pašovanie zbraní
*V krajine je stále 800-tisíc zahraničných robotníkov
*Srbi podporujú Kaddáfího na Facebooku a Twitteri
*Rusko vraj malo vetovať rezolúciu OSN
Počet obetí pribúda, Obama sa poďakoval Grécku
Bombardovanie Líbye si od soboty podľa tamojšieho ministra zdravotníctva vyžiadalo už 114 obetí a 445 zranených. Minister zdravotníctva Líbye to v piatok uviedol bez ďalších podrobností pre agentúru AFP. Informáciu nie je možné overiť z nezávislých zdrojov.
Americký prezident Barack Obama sa v deň 109. výročia nezávislosti Grécka poďakoval krajine za pomoc pri medzinárodnej intervencii v Líbyi. Grécko hraje kľúčovú rolu v presadzovaní bezletovej zóny v Líbyi, uviedol šéf Bieleho domu. Obama tiež pochválil „ambiciózne vykonávanie ekonomických reforiem,“ ktoré grécka vláda spustila po získaní finančnej pôžičky od Európskej únie.
OBRAZOM: Vojna v Líbyi
„Tieto opatrenia prijímame ako súčasť širokého medzinárodného úsilia na ochranu civilistov proti Kaddáfího režimu,“ dodal. „Budeme spolupracovať s našimi partnermi v regióne a vítame ich príspevky.“ Na otázku, či aj po tomto kroku bude celej operácii veliť koalícia Spojených štátov, Veľkej Británie a Francúzska odpovedal Rasmussen pozitívne.
Zatiaľ nie je jasné, či sa zmení taktika spojencov v súvislosti s vojenskou operáciou. Rezolúcia č. 1973 Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) vyslovene vylučuje „okupáciu“ Líbye, teda pravdepodobne aj akúkoľvek pozemnú armádnu intervenciu. Rasmussen však vyhlásil, že aliancia je ochotná prijať „širšiu zodpovednosť“ za situáciu v krajine.
Afrika predstavila krízový plán, Tripolis ho podporuje
Režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího je pripravený postupovať podľa plánu, ktorý na piatkovom stretnutí v etiópskej Addis Abebe predstavili zástupcovia Africkej únie (AÚ). Vo svojom vyhlásení to uviedli členovia delegácie pod vedením generálneho tajomníka líbyjského Všeobecného ľudového snemu Muhammada az-Zuájího.
Takzvaná cestovná mapa, ktorá má prispieť k vyriešeniu ozbrojeného konfliktu v Líbyi, vyzýva na okamžité zastavenie všetkých bojových operácií, spoluprácu zo strany príslušných líbyjských úradov pri zabezpečovaní humanitárnej pomoci a „ochranu všetkých cudzích štátnych príslušníkov vrátane afrických migrujúcich pracovníkov“.„Sme pripravení plniť cestovnú mapu navrhovanú… výborom povereným Mierovou a bezpečnostnou radou Africkej únie,“ vyhlásila päťčlenná delegácia Tripolisu, ktorá prijala pozvanie predsedu Komisie AÚ Jeana Pinga.
Vyhlásenie zároveň vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby k dodržiavaniu prímeria prinútilo aj „ostatné strany“ konfliktu. Kaddáfího režim taktiež vyjadril súhlas s tým, aby dodržiavanie prímeria sledovali pozorovatelia AÚ. Tripolis navyše požaduje „ukončenie leteckého bombardovania a námornej blokády“ zo strany Západu, keďže tieto opatrenia sú podľa neho v rozpore s príslušnou rezolúciou OSN a namiesto ochrany civilistov ich zabíjajú „po stovkách“.
Na piatkovom stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia Európskej únie, Organizácie spojených národov a Ligy arabských štátov, vedenie líbyjských opozičných povstalcov však do Addis Abeby nevyslalo nikoho.
Schôdzka sa konala v čase, keď velenie nad vojenskou intervenciou v africkej krajine preberá Severoatlantická aliancia. Zatiaľ nie je jasné, či to bude znamenať aj zmenu taktiky spojencov.
Kaddáfího plastický chirurg prehovoril
Brazílsky plastický chirurg v piatok v rozhovore pre agentúru Associated Press prehovoril o procedúrach, ktoré mal v minulosti vykonať na líbyjskom vodcovi Muammarovi Kaddáfím. Cieľom komplikovaných operácií malo byť jeho „omladenie“, pretože kontroverzný líder údajne nechcel, aby sa na neho národ pozeral ako na starca.
„Povedal mi, že v tom čase bol pri moci už 25 rokov a nechcel, aby sa na neho mladí Líbyjčania pozerali ako na starého muža,“ rozhovoril sa Liacyr Ribeiro o operácii, ktorá sa mala uskutočniť v roku 1995. „Odporučil som mu aj facelift, ale odmietol ho,“ spresnil brazílsky chirurg. Kaddáfí si podľa neho vyžiadal, aby bola celá procedúra vykonaná len s lokálnou anestézou, pretože chcel mať prehľad o jej priebehu. Podľa Ribeira vtedy 53-ročný Kadddáfí po zákroku „omladol o desať rokov“.
Brazílčan je vo svojom odbore svetovo uznávaným expertom. Podľa médií sa podieľal aj na omladzovacej kúre talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý u neho podstúpil plastické operácie a transplantáciu vlasov.
Bombardovanie Tripolisu
Francúzska armáda potvrdila útok na lietadlo
Jedna z približne 20 francúzskych stíhačiek nasadených do operácie v Líbyi vo štvrtok zaútočila na lietadlo tamojších vládnych síl, ktoré pristávalo v pobrežnom meste Misráta. Informovala o tom francúzska armáda, ktorá tak čiastočne potvrdila predošlé správy odvolávajúce sa na americké zdroje. Stíhačka typu Rafale podľa nej vypálila na líbyjský stroj strelu vzduch-zem po tom, čo jeho let zaznamenalo americké radarové lietadlo.
Nemenovaný predstaviteľ Spojených štátov predtým povedal, že cvičné lietadlo juhoslovanskej výroby strela zasiahla „počas pristávania“, z čoho vyplýva, že bolo zrejme ešte vo vzduchu.
Doplnil však, že tieto informácie zatiaľ nie sú potvrdené. Ak sa tak stane, pôjde o prvý prípad zostrelenia líbyjského lietadla od začiatku vojenskej operácie v Líbyi, ktorú západné veľmoci uskutočňujú na základe rezolúcie OSN oprávňujúcej použiť silu v záujme ochrany civilistov pred útokmi armády slúžiacej vodcovi Muammarovi Kaddáfímu.
NATO zrejme neustráži pašovanie zbraní
Námorná misia NATO, ktorá v Stredozemnom mori dohliada na dodržiavanie zbrojného embarga voči Líbyi zavedeného OSN, nedokáže zablokovať všetky trasy na pašovanie zbraní do Líbye. Vo štvrtok to novinárom povedal veliteľ operácie Unified Protector (Spoločný ochranca) Rinaldo Veri s tým, že „aliancia zrejme nezavrie všetky okná, ale už zatvorila hlavné dvere“. More je totiž podľa neho tou najjednoduchšou cestou na pašovanie zbraní do Líbye. „Preto sa snažíme túto cestu zatvoriť,“ vyhlásil. Veri nevylúčil, že v niektorých prípadoch bude nevyhnutné použiť vojenskú silu na vynútenie embarga.
Zbrojné embargo voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vyhlásila Bezpečnostná rada OSN. NATO sa v utorok dohodla na tom, že na uplatňovanie embarga bude dohliadať, pričom samotná operácia sa začala v stredu. Lode aliancie budú zadržiavať nielen dodávky zbraní a munície do Líbye, ale aj lode so žoldniermi.
Do operácie NATO by sa malo postupne zapojiť 16 plavidiel vrátane troch ponoriek, ktoré poskytnú Taliansko, Británia, Grécko, USA, Kanada, Španielsko a Turecko. Pobrežie Líbye už stráži šesť lodí NATO za pomoci hliadkového lietadla a stíhačiek. Zatiaľ podľa Veriho nezadržali žiadne plavidlo snažiace sa prepašovať zbrane do Líbye.
V krajine je stále 800-tisíc zahraničných robotníkov
Okolo 800 tisíc pracujúcich zo zahraničia stále čaká v Líbyi na odchod do svojich domovských krajín, oznámila vo štvrtok svoj odhad Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). Laurence Hart, šéf pobočky IOM v Tripolise, pre tlačovú agentúru AFP povedal:„Na základe odhadov IOM sa v Líbyi stále nachádza okolo 800 tisíc cudzincov-pracujúcich rôznej štátnej príslušnosti.“
Nedokázal povedať, koľko z nich chce opustiť krajinu, ale organizáciu požiadali o pomoc pri repatriácii svojich občanov veľvyslanectvá množstva afrických štátov.
Mimovládna organizácia IOM začiatkom marca požiadala úrady v Tripolise o povolenie vyslať humanitárnu misiu do Líbye, kde na evakuáciu čakajú tisíce migrantov. „Stále sme nedostali odpoveď,“ povedal Hart, ktorý sa v súčasnosti nachádza mimo Líbye. Od 20. februára utieklo pred násilím v Líbyi okolo 280 tisíc ľudí, z toho 151 tisíc do Tuniska a 118 tisíc do Egypta. Tieto údaje poskytol Úrad Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR).
Srbi podporujú Kaddáfího na Facebooku a Twitteri
Desaťtisíce internetových používateľov zo Srbska sa aktívne zapojilo do boja proti odporcom líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Mladí Srbi na viacerých stránkach ako Facebook, Twitter alebo YouTube propagujú dlhoročného autokratického lídra a očierňujú jeho oponentov. Viacerí z nich údajne proti líbyjskej opozícii spustili aj „kybervojnu“ a snažia sa o spamovanie a hackovanie ich webov, informovala vo štvrtok srbská tlačová agentúra Tanjug.
Ku skupine na Facebooku podporujúcu Kaddáfího sa medzitým pridalo viac ako 50-tisíc užívateľov, prevažne Srbov. Za jej vytvorením stojí Igor Marinkovič zo srbského nacionalistického hnutia Naši 1389. Podporu Kaddáfímu a jeho popularitu v Srbsku zdôvodňuje podobnosťou prebiehajúcej operácie spojencov proti nemu k útokom Severoatlantickej aliancie proti Belehradu z roku 1999. „Líbyu napadli rovnako ako nás v roku 1999. Líbya a jej vodca plukovník Kaddáfí nás vtedy podporoval, a teraz podporujeme my jeho,“ uviedol pre agentúru AFP Marinkovič.
Rusko vraj malo vetovať rezolúciu OSN
Keď Rusko odmietlo vetovať rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) o zriadení bezletovej zóny nad Líbyou, zradilo tým svoje „národné záujmy“. Vo štvrtok to vyhlásil bývalý veľvyslanec Moskvy v Tripolise Vladimir Čamov. Práve jeho odmietavý postoj voči intervencii v Líbyi bol pravdepodobne dôvodom, prečo ho Kremeľ krátko pred hlasovaním OSN odvolal z postu ambasádora.Vojenská akcia západných spojencov voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího bude pre Rusko znamenať, že stratí desiatky miliárd eur, povedal Čamov v rozhovore pre denník Moskovskij Komsomolec.
„Naše krajiny v poslednom čase hľadali bližšiu spoluprácu a nebolo v ruskom záujme, aby stratilo podobného partnera,“ vyhlásil. „Ruské firmy sa dohodli na veľmi lukratívnych dlhodobých kontraktoch v hodnote desiatok miliárd eur, ktoré môžu teraz stratiť, alebo ich už aj stratili. To môže byť považované za zradu ruských záujmov,“ dodal Čamov.