BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Posádky leteckých záchranárov sa v Poprade školia na použitie automatického resuscitačného prístroja Easy Pulse. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti Air-Transport Europe Zuzana Hopjaková, do medicínskej výbavy leteckých záchranárov pribudli prvé dva prístroje v stredisku v Poprade a v Žiline v septembri aj napriek tomu, že nie sú súčasťou povinnej medicínskej výbavy vrtuľníka.
„Prvých záchranárov výrobca zaškolil hneď na úvod, ostatní sa v rámci prípravy na zimnú sezónu oboznamujú s použitím prístroja na týchto školeniach. Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE získala prístroj od občianskeho združenia Spolok priaznivcov leteckej záchrany, ktorý je prijímateľom 2 % daní z príjmov,“ uviedla Hopjaková.
Okamžité kompresie hrudníka
Automatický resuscitačný prístroj sa používa v prípade náhlej zástavy srdca, kde sa vyžadujú okamžité kompresie hrudníka. „Kontinuálne stláčanie hrudníka je počas evakuácie pacienta z náročného exponovaného terénu a následného leteckého transportu takmer nemožné,“ uviedla lekárka leteckých záchranárov Iveta Križalkovičová. V prípade použitia palubného navijaka je do terénu vysadený len lekár. Na prvotné ošetrenie pacienta je často sám, prípadne mu pomáhajú okolití svedkovia. „Nielenže je to fyzicky náročné, ale súbežne so stláčaním hrudníka je potrebné vykonávať aj ďalšie činnosti, napríklad zabezpečiť dýchanie pacienta a podobne. Toto zariadenie dokáže vykonávať kompresie hrudníka v konzistentnej rýchlosti a hĺbke bez prerušenia a to v akejkoľvek situácii bez ohľadu na okolité podmienky. Váha zariadenia je iba 3,5 kilogramu a na jeho obsluhu stačí jedna osoba,“ vysvetlila lekárka.
Aj zásluhou tohto prístroja sa podľa záchranárov podarilo štvrtého októbra zachrániť život poľskej turistke. Počas túry s kamarátom vo Vysokých Tatrách v zlom počasí netrafili na zostupovú cestu a obaja boli nútení prečkať noc ukrytí v kosodrevine. Vzhľadom na zimné podmienky v horách a mínusové teploty turisti strácali telesné teplo. Záchranné zložky kontaktovali v skorých ranných hodinách, keď sa zdravotný stav ženy výrazne zhoršoval.
Prístroj zachránil život poľskej turistke
V čase príletu vrtuľníka bola žena v bezvedomí a jej stav bol kritický. Po poskytnutí prvotnej starostlivosti ju leteckí záchranári napojili na automatický resuscitačný prístroj a priamo z Vysokých Tatier smerovali do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach, kde ju odovzdali do rúk lekárov jednotky mimotelového obehu ECMO. Počas celého letu do nemocnice vykonával resuscitáciu pacientky automatický prístroj. Aj napriek nepriaznivým prognózam sa zdravotný stav pacientky začal postupne zlepšovať. Mladá žena bola po 16 dňoch späť v zamestnaní.
„Podľa našich posledných informácií je zaradená späť do bežného života bez akýchkoľvek zdravotných komplikácií, či následkov,“ uviedla Križalkovičová. V čase, keď ju leteckí záchranári evakuovali, mala pacientka telesnú teplotu iba 17 °Celzia. „Šance na prežitie sú pri takomto extrémnom podchladení bez poskytnutia adekvátnej zdravotnej pomoci minimálne. Vďaka rýchlemu zásahu leteckých záchranárov a nasadeniu automatického resuscitačného prístroja do záchrannej akcie v kombinácii s dobrou fyzickou kondíciou pacientky sa dá hovoriť o zázraku prežitia,“ dodala lekárka.