BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Chladné počasie v druhej polovici februára spôsobilo oneskorenie začiatku vtáčieho sťahovania a prílet druhov, ktoré zimujú v západnej a južnej Európe. Vďaka nízkym teplotám dokonca u nás stále zostávali viaceré severské druhy vtákov, ktoré v tomto čase už obvykle bývajú na svojej každoročnej ceste na sever Európy. V týchto dňoch je u nás stále možné pozorovať tisícky severských husí, severských kačíc – hlaholiek, ako aj vzácnejšie druhy akými je napríklad bernikla bielolíca. Koniec februára však priniesol oteplenie a tak dlho na seba nedali čakať ani prvé migrujúce vtáky.
Teplejšie počasie počas minulého týždňa situáciu opäť zmenilo a zdá sa, že milióny vtákov, ktoré každoročne preletia Slovenskom pri púti na svoje hniezdiská, sa začínajú dávať do pohybu. „V týchto dňoch boli v slovenských nížinách pozorované prvé škovránky poľné, cíbiky chochlaté a škorce. Ide o poslov jari, ktorí k nám prilietajú každoročne medzi prvými,“ povedal Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Jarné prílety sú každoročne pozorne sledované po celom Slovensku stovkami ornitológov a birdwatcherov. Dlhoročné zaznamenávanie doby jarných príletov a zmien v čase príletu sťahovavých vtákov tak umožňuje získavať údaje, vďaka ktorým bude možné odhaliť zmeny spôsobené globálnym otepľovaním.
„Ak vydrží teplejší ráz počasia v najbližších dňoch môžeme očakávať prílet ďalších druhov. Začiatkom marca k nám začnú prilietať sťahovavé druhy kačíc, bociany a bahniaky. V druhej polovici marca začne prebiehať húfna migrácia hmyzožravých vtákov. Až do polovice mája budeme sledovať prílety niekoľkých desiatok druhov. Ako posledné priletia dážďovníky, včeláriky či červenáky karmínové, ktoré zimujú v Indii.“, vysvetlil Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
Na prílet najpopulárnejšieho sťahovavého druhu, lastovičky, si ešte budeme musieť počkať. Napriek tomu, že sa už lastovičky v týchto dňoch vyskytujú napríklad v Španielsku, Portugalsku, Taliansku či na Malte, ich prvé prílety na Slovensko ornitológovia očakávajú v druhej polovici marca.