BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Ľadovce v tropickej časti Ánd sa od 70. rokov minulého storočia zmenšili v priemere o 30 až 50 percent, čo predstavuje najväčší úbytok v tejto oblasti za uplynulých 300 rokov.
Vyplýva to zo štúdie, ktorú v časopise Cryosphere zverejnil medzinárodný tím vedcov na čele s Antoinom Rabatelom z Laboratoire de Glaciologie et Géophysique de l’Environnement vo francúzskom Grenobli.
Odborníci mali k dispozícii údaje o približne polovici ľadovcov nachádzajúcich sa v tomto juhoamerickom pohorí. Podľa nich je za topením ľadovcov skutočnosť, že priemerná teplota v sledovanej oblasti sa od roku 1950 do roku 1994 zvýšila o 0,7 stupňa Celzia. Pretože celkový úhrn zrážok sa počas tohto obdobia výrazne nezmenil, tento faktor nemal na zmenšovanie ľadovcov vplyv.
Najväčší úbytok pritom zaznamenali u menších ľadovcov v nižších nadmorských výškach. Tie, ktoré sa nachádzajú v nadmorskej výške pod 5 400 metrov, stratili od konca 70. rokov každoročne približne 1,35 metra hrúbky ľadu, čo je dvojnásobne viac než u väčších ľadovcov vo vyšších nadmorských výškach.
„Pretože maximálna hrúbka ľadu u menších ľadovcov v nižších výškach len zriedkavo presahuje 40 metrov, pri takomto ročnom úbytku pravdepodobne počas niekoľkých desaťročí úplne vymiznú,“ uviedol Rabatel, podľa ktorého by zánik týchto ľadovcov znamenal vážny problém s nedostatkom vody. Najviac postihnutou oblasťou by bolo pravdepodobne údolie rieky Santa v Peru, obyvatelia ktorého výrazne závisia od vody pochádzajúcej z ľadovcov.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.