BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Kybernetická obrana na Slovensku má inštitucionálne rezervy, ktoré bude potrebné v najbližších rokoch vyriešiť. Uvádza sa to v Informácii o vykonaní cvičenia kybernetickej obrany NATO Cyber Coalition 13, ktorú zobrala vláda na vedomie.
Výroba radarov krajinami V4 nie je úplne zabitá, tvrdí Glváč
Kybernetická obrana sa javí ako roztrieštená, jednotlivé rezorty zabezpečujú kybernetickú obranu najmä v rámci vlastných kompetencií, pričom absentuje povedomie spoločnej zodpovednosti, uvádza sa ďalej v materiáli z minuloročného cvičenia. Popri rozširovaní medzinárodnej spolupráce bude preto potrebné nastaviť mechanizmy dôslednej spolupráce na národnej úrovni.
Nová koncepcia kybernetickej bezpečnosti
„Medzi tímami v Slovenskej republike existujú veľké rozdiely. Je nevyhnutné preto starostlivo rozvíjať technické spôsobilosti tímov a dobudovať pracoviská kybernetickej obrany tak, aby boli reálne pripravené v každodennej praxi,“ zdôrazňuje sa v informácii, ktorú predkladal Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).
Skúsenosti z tohto medzinárodného cvičenia využívajú aj pri vypracovávaní novej Koncepcie kybernetickej bezpečnosti. Pracujú na nej na Úrade vlády SR a NBÚ sa spolupodieľa na jej vypracovaní, potvrdila agentúre SITA hovorkyňa úradu Blažena Zimanová.
Koncepcia by mala byť hotová do konca roka a na jej základe môžu byť aj potrebné legislatívne úpravy, dodala. Zimanová v súvislosti s kybernetickou obranou pripomenula, že na medzinárodnej úrovni Aliancia v máji prijala Posilnenú stratégiu kybernetickej obrany NATO.
Táto stratégia zaväzuje členské štáty udržiavať a posilňovať kybernetickú bezpečnosť národných informačných a komunikačných systémov, od ktorých sú priamo závislé informačné a komunikačné systémy NATO.
Audiovízia s jasnejšími pravidlami
Okrem bezpečnostnej problematiky sa kabinet zaoberal aj návrhom zákona o audiovízii z dielne rezortu kultúry. Nový zákon má komplexne upraviť práva a povinnosti osôb pôsobiacich v oblasti audiovízie či postavenia a pôsobnosti Slovenského filmového ústavu.
Ministerstvo kultúry tvrdí, že nový zákon pripravili na základe požiadaviek z praxe. Ako pre agentúru SITA uviedol počas pripomienkovania normy hovorca MK SR Jozef Bednár, nový zákon výrazne mení postavenie a pôsobnosť SFÚ a tiež zavedie nové podmienky na odborné uchovávanie originálnych nosičov audiovizuálnych diel a zvukovo-obrazových záznamov tvoriacich audiovizuálne dedičstvo Slovenska.
Návrh zákona o audiovízii je rozdelený na deväť častí,
.
Rokovalo sa aj o úveroch
Rokovalo sa aj o návrhu novely zákona o spotrebiteľských úveroch, výkon dohľadu na trhu poskytovateľov spotrebiteľských úverov by sa mal zvýšiť a mal by byť transparentnejší. Viac o novele zákona o spotrebiteľských úveroch
.