Kybernetická obrana je roztrieštená, padlo na rokovaní vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hacker
Foto: www.hackronomicon.com

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Kybernetická obrana na Slovensku má inštitucionálne rezervy, ktoré bude potrebné v najbližších rokoch vyriešiť. Uvádza sa to v Informácii o vykonaní cvičenia kybernetickej obrany NATO Cyber Coalition 13, ktorú zobrala vláda na vedomie.

Kybernetická obrana sa javí ako roztrieštená, jednotlivé rezorty zabezpečujú kybernetickú obranu najmä v rámci vlastných kompetencií, pričom absentuje povedomie spoločnej zodpovednosti, uvádza sa ďalej v materiáli z minuloročného cvičenia. Popri rozširovaní medzinárodnej spolupráce bude preto potrebné nastaviť mechanizmy dôslednej spolupráce na národnej úrovni.

Nová koncepcia kybernetickej bezpečnosti

„Medzi tímami v Slovenskej republike existujú veľké rozdiely. Je nevyhnutné preto starostlivo rozvíjať technické spôsobilosti tímov a dobudovať pracoviská kybernetickej obrany tak, aby boli reálne pripravené v každodennej praxi,“ zdôrazňuje sa v informácii, ktorú predkladal Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).

Skúsenosti z tohto medzinárodného cvičenia využívajú aj pri vypracovávaní novej Koncepcie kybernetickej bezpečnosti. Pracujú na nej na Úrade vlády SR a NBÚ sa spolupodieľa na jej vypracovaní, potvrdila agentúre SITA hovorkyňa úradu Blažena Zimanová.

Koncepcia by mala byť hotová do konca roka a na jej základe môžu byť aj potrebné legislatívne úpravy, dodala. Zimanová v súvislosti s kybernetickou obranou pripomenula, že na medzinárodnej úrovni Aliancia v máji prijala Posilnenú stratégiu kybernetickej obrany NATO.

Táto stratégia zaväzuje členské štáty udržiavať a posilňovať kybernetickú bezpečnosť národných informačných a komunikačných systémov, od ktorých sú priamo závislé informačné a komunikačné systémy NATO.

Audiovízia s jasnejšími pravidlami

Okrem bezpečnostnej problematiky sa kabinet zaoberal aj návrhom zákona o audiovízii z dielne rezortu kultúry. Nový zákon má komplexne upraviť práva a povinnosti osôb pôsobiacich v oblasti audiovízie či postavenia a pôsobnosti Slovenského filmového ústavu.

Ministerstvo kultúry tvrdí, že nový zákon pripravili na základe požiadaviek z praxe. Ako pre agentúru SITA uviedol počas pripomienkovania normy hovorca MK SR Jozef Bednár, nový zákon výrazne mení postavenie a pôsobnosť SFÚ a tiež zavedie nové podmienky na odborné uchovávanie originálnych nosičov audiovizuálnych diel a zvukovo-obrazových záznamov tvoriacich audiovizuálne dedičstvo Slovenska.

Návrh zákona o audiovízii je rozdelený na deväť častí,

NÁJDETE ICH V TOMTO ČLÁNKU

.

Rokovalo sa aj o úveroch

Rokovalo sa aj o návrhu novely zákona o spotrebiteľských úveroch, výkon dohľadu na trhu poskytovateľov spotrebiteľských úverov by sa mal zvýšiť a mal by byť transparentnejší. Viac o novele zákona o spotrebiteľských úveroch

NÁJDETE V TOMTO ČLÁNKU

.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR