Študenti na univerzite vo Veľkej Británii si počas náročného dňa môžu zdriemnuť v novom spánkovom kútiku. Tmavá miestnosť, ktorú otvorili na University of East Anglia v anglickom meste Norwich, je prvou svojho druhu na univerzitnej pôde v krajine a vysokoškolákom umožní získať nový prílev energie počas ťažkého štúdia.
Maximálne 40 minút
„Dúfam, že tento projekt pomôže študentom so špeciálnymi potrebami, ako napríklad tým, ktorí trpia syndrómom chronickej únavy. Okrem toho by sme chceli vysokoškolákov poučiť, že zostávať hore celú noc počas skúškového obdobia či v čase plnenia posledných termínov na odovzdanie seminárnych prác môže byť nebezpečné,“ uviedla referentka univerzity Holly Staynor.
Tmavá miestnosť je vybavená pohovkami, matracmi a mäkkými sedacími vakmi a na vyžiadanie študentom poskytuje aj masky na zakrytie očí. Spánkový kútik je otvorený denne od 12. do 18. hodiny a každý študent v ňom môže zostať maximálne 40 minút. Miesto na zdriemnutie je možné si aj vopred rezervovať – služba je pre všetkých vysokoškolákov bezplatná. Z dôvodu bezpečnosti je celý kútik monitorovaný kamerami, o čerstvý vzduch sa starajú osviežovače a zvlhčovače.
Vedenie univerzity sa pri realizácii nápadu inšpirovalo v USA, kde podobný projekt odštartovali poslucháči spánkové laboratória na James Madison University vo Virgínii.
Siesta ako poobedný životabudič
Mnohé výskumy potvrdili, že pre ľudské telo je prirodzené dopriať si väčší nočný a menší denný odpočinok. V mnohých prímorských krajinách je dodnes zvykom striktne dodržiavať siestu a poobede len tak leňošiť. V našich podmienkach však spánok poobede zväčša tolerujú len v škôlkach. Podľa vedcov je najzdravším 20 až 40 minút trvajúci spánok, počas ktorého dochádza k regeneračnému procesu v kostiach a svaloch a dokáže osviežiť hlavne mozog. Zdriemnutie si má z dlhodobého hľadiska pozitívny vplyv aj na stav pamäte.
Výhody krátkeho poobedného spánku využívajú hlavne zamestnanci v Japonsku, kde v mnohých spoločnostiach nechýbajú spánkové miestnosti. Nájsť sa dajú aj v niektorých amerických IT firmách, na univerzitách sú však skôr raritou. Referentka britskej univerzity dúfa, že sa to čoskoro zmení.
Na konci semestra univerzita plánuje vyhodnotiť úspešnosť projektu. V prípade, že sa osvedčí, spánkový kútik výrazne rozšíri svoje kapacity.
www.telegraph.co.uk