VANCOUVER 17. februára (WEBNOVINY) – Vancouverskí organizátori sa bránia množiacej sa kritike za rôzne zlyhania podčiarknuté aj nepriaznivými zásahmi vyššej moci. „Ak robíme chyby, odstraňujeme ich. Nemohli sme sa pripraviť na naozaj každú čo i len trochu predstaviteľnú eventualitu. Hry vzbudzujú eufóriu v celej krajine a v princípe všetko prebieha dobre,“ skonštatoval šéf organizačného výboru VANOC John Furlong a skonštatoval, že mnohé výhrady buď nemajú reálny základ alebo sú tendenčné.
Organizátori sa presviedčajú, že hladký priebeh hier považuje každý za samozrejmosť, ale problémy hneď vyčnievajú a vrhajú zlé svetlo. Napriek všetkému úsiliu miestnych funkcionárov, zamestnancov v službách prípravného výboru VANOC i dobrovoľníkov sa ťažkosti a nepríjemnosti rôzneho typu kopia. Akoby negatívny tón navodila tragédia gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho už predtým, ako sa rozhorel oheň – aj ten iba na troch zo štyroch pripravených rámp. Catriona Le Mayová-Doanová sa svojho okamihu slávy nedočkala. Navyše, slávnostný otvárací ceremoniál zožal kritiku frankofónnej komunity, že jej jazyka bolo neproporčne málo.
Sekundárny olympijský oheň na verejnosti obklopili preventívnymi zábranami pred náporom zvedavcov. Pod vplyvom početných výhrad fanúšikov ich prerábajú do fotogenickejšej podoby. Z užialeného Gruzínska, ktoré pre ozbrojený konflikt bolo stredobodom sprievodnej neplánovanej pozornosti aj počas OH 2008 v Pekingu, prišiel odkaz od samotného prezidenta Michaila Saakašviliho: „Jedno je nespochybniteľné: žiadna chyba na športovisku by nemala mať za následok smrť.“
Fatálnu nehodu Kumaritašviliho označili za výnimočný zhluk náhod a objavili sa jemné poukázania na riziko spočívajúce v pokusoch menej výkonných pretekárov vyrovnať sa hviezdam, ale mužov preventívne poslali dolu ľadovým korytom vo Whistler Sliding Center zo štartu pôvodne určeného pre ženy, tie sa spúšťali z juniorského nájazdu.
„Nemá zmysel utešovať sa každým autobusom idúcim bez poruchy a podľa grafikonu, každou hladkou bezpečnostnou prehliadkou, každým úsmevom na tvári hostiteľov. Domáci to robili v Atlante 1996 a ešte viac tým všetko kazili. Radšej treba zobrať na vedomie fakty a už popri finišu k záveru hier sa snažiť pochopiť, ako by sa obrovská a obrovsky nákladná akcia mohla vyvarovať toho najhoršieho,“ konštatuje komentár v denníku Globe and Mail.
Už v prvých desiatkach hodín predčasne odišlo niekoľko desiatok vodičov nespokojných s pracovnými podmienkami. Spomenuté autobusy sa kazili a organizátori si prenajali 100 ďalších. Poruchám sa však nevyhli ani rolby na rýchlokorčuliarskom štadióne Richmond Oval. Náhradné prepravili až z Calgary, ale nedeľňajšie i pondelňajšie prieťahy tým už nevyhladili. „Boli to náročné dni. Ospravedlňujeme sa za zdržania,“ hlesol muž zodpovedný za úpravu ľadu Mark Messier.
Za rozmary počasia VANOC naozaj nemôže, ale presuny a improvizácie v súťažiach zjazdárov nezlepšili náladu azda nikomu s výnimkou kurírujúcej sa Američanky Lindsey Vonnovej. Keď už sa alpské disciplíny začali, Austrálčan Craig Branch takmer zrazil ľahkovážnych členov technickej čaty.
Stredisko Cypress Mountain sa tešilo na 10-tisíce divákov trendových snoubordových súťaží. Ubudlo ich 28 000. Presne toľko lístkov museli zrušiť, pretože priestory na státie by vinou teplého počasia a dažďa nezvládli masy ľudí. Naopak, čo najmenej pohľadov z celého sveta by určite prijali arbitri biatlonu, ktorí v utorňajších stíhacích pretekoch žien i mužov porobili chyby na štarte pri zoraďovaní účastníkov a časových odstupoch medzi nimi. „Toto je môj najhorší deň v úrade,“ povzdychol si technický delegát IBU Norbert Baier.
SITA, AFP