Kríza a euro negatívne ovplyvnili cestovný ruch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vianoce
Tatry

POPRAD 10. mája (WEBNOVINY) – Hospodárska kríza minulý rok významne ovplyvnila cestovný ruch na Slovensku, vrátane Vysokých Tatier. Podľa riaditeľa Združenia cestovného ruchu Petra Chudého potvrdzujú to údaje Štatistického úradu. Na Slovensku poklesla návštevnosť v porovnaní s rokom 2008 o viac ako 20 %. Vo Vysokých Tatrách zaznamenali 17 % pokles návštevnosti. Najväčší úbytok zaznamenali Tatranci v prípade poľských turistov.

Negatívny vplyv na pokles návštevnosti v minulom roku malo podľa Chudého okrem hospodárskej krízy aj zavedenie eura na Slovensku, na čo boli citliví najmä Poliaci. „Najlepšou marketingovou politikou slovenského cestovného ruchu na poľskom trhu je práve slabnúci kurz eura a silnejúci kurz poľského zlotého,“ uviedol Chudý. Cítiť to bolo už počas zimnej sezóny 2009/2010, keď do Tatier prišlo viac poľských turistov ako vlani. Oslabovanie eura „sa tiež pričinilo o to, že počas uplynulej zimy sa Poliaci začali k nám vracať vo zvýšenej miere,“ uviedol Chudý.

V minulom roku vo Vysokých Tatrách klesla vyťaženosť ubytovacích zariadení. V roku 2008, ktorý bol v Tatrách hodnotený ako jeden z najlepších rokov, dosiahla priemerná vyťaženosť ubytovacích zariadení 37 %. V roku 2009 klesla vyťaženosť zariadení na 32 %. „Je to možno aj odpoveď na otázku, či má zmysel a či je ekonomicky efektívne budovať v tatranskom regióne nové ubytovacie kapacity,“ povedal Chudý. Podľa neho je skôr potrebné modernizovať existujúce zariadenia, ktoré majú tradíciu v regióne a vytvárajú genius loci. V regióne Vysokých Tatier je momentálne 296 ubytovacích zariadení, z toho v meste Vysoké Tatry ich je 99. Celkový počet lôžok v regióne presahuje 14 000.

Napriek negatívnym dopadom hospodárskej krízy na cestovný ruch vo Vysokých Tatrách priniesol minulý rok aj niekoľko pozitív. Mierne sa predĺžila priemerná dĺžka pobytu vo Vysokých Tatrách na 3,5 dňa. V roku 2008 to bolo 3,3 dňa. Najmä ruskí, ukrajinskí a nemeckí turisti pobudli v Tatrách dlhšie. Dlhodobým cieľom subjektov v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách je, aby sa priemerná dĺžka pobytu predlžovala. „Proti nám je zrýchľujúci sa životný štýl nielen na Slovensku, ale i vo svete,“ uviedol Chudý. Mierne klesli aj ceny za ubytovanie. V minulom roku bola 19,9 eura, čo je asi o jedno euro menej ako v roku 2008.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Chudý