Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak vo štvrtok stiahol z rokovania vlády návrh nariadenia o výške sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a výške peňažného príspevku na opatrovanie, ktorým sa mali zachovať sumy príspevkov na opatrovanie a výška sadzby pri osobnej asistencii na súčasnej úrovni.
„Budem rokovať s ministrom financií o tom, akým spôsobom by sme vedeli tento príspevok prípadne navýšiť, alebo nejakým iným spôsobom pomôcť týmto ľuďom, ktorí sa starajú o svojich blízkych,“ povedal Krajniak po rokovaní vlády.
Úrady práce vyplatili v projekte Prvá pomoc štátne príspevky za viac ako 20 miliónov eur
Do 1. júla, odkedy by sa mohli tieto príspevky zvýšiť, je podľa Krajniaka ešte dosť času. Podľa neho treba hľadať také nastavenie príspevkov, ktoré bude spravodlivé v kontexte celej spoločnosti.
Mimoriadny príspevok počas koronakrízy
„Tak, aby sa nestalo, že niekomu niečo zvýšime a druhému nie,“ tvrdí. Rezort práce podľa Krajniaka uvažuje nad tým, že by ľuďom pracujúcim v sociálnej oblasti vyplatil mimoriadny príspevok aj v súvislosti s koronakrízou. „Od budúceho roka by sme hľadali už nejaké systémové riešenie,“ povedal. Upozornil na to, že v tohtoročnom štátnom rozpočte nie je na zvýšenie príspevkov na opatrovanie naplánované „ani euro“.
Koronavírus ovplyvní zvyšovanie príspevkov pre opatrovateľov, Krajniak navrhuje základné dávky ponechať
Základná výška príspevku na opatrovanie pri opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) mala podľa návrhu nariadenia zostať naďalej 430,35 eura a sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie 4,18 eura.
„Vzhľadom na zužujúce sa možnosti štátneho rozpočtu v dôsledku prebiehajúcej krízy by zvyšovanie výdavkov na opatrovanie a osobnú asistenciu ohrozilo implementáciu chýbajúcich opatrení sociálnej inklúzie, napríklad pomoc pri integrácii pre osoby so zdravotným postihnutím na trhu práce, ktoré predstavujú vyššiu hodnotu za peniaze,“ uviedlo k nariadeniu ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Suma mala dosiahnuť minimálnu mzdu
Rezort práce a sociálnych vecí ešte za vedenia ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) predložil v marci tohto roka do pripomienkového konania návrh, aby sa príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri celodennom opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) zvýšil o 46,39 eura na 476,74 eura mesačne.
Ak ste sa ocitli bez príjmu, môžete žiadať aj o novú SOS dotáciu
Suma príspevku tak mala dosiahnuť výšku tohtoročnej čistej minimálnej mzdy. Ak poberateľ príspevku dostáva nejaký druh dôchodku a celodenne opatruje jednu osobu s ŤZP, príspevok mal ísť nahor o 23,19 eura na 238,37 eura. Stúpnuť mala od júla tohto roka aj sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 64 centov na 4,82 eura.
Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu. Zvýšenie príspevkov na opatrovanie a sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie si malo v druhom polroku tohto roka zo štátneho rozpočtu vyžiadať 17,6 milióna eur a v budúcom roku 43,3 milióna eur.
V rozpočte neboli výdavky zabezpečené
„V schválenom návrhu rozpočtu verejnej správy predmetné výdavky však nie sú zabezpečené,“ upozorňuje ministerstvo práce a sociálnych vecí. Tvrdí, že so zvyšovaním peňažných príspevkov na opatrovanie nesúhlasila v rámci predbežného pripomienkového konania stála pracovná komisia na posudzovanie vybraných vplyvov.
So zvyšovaním peňažných príspevkov, ako aj s následnými negatívnymi finančnými vplyvmi, ktoré nie sú zabezpečené, zásadne nesúhlasilo ani Ministerstvo financií SR.
„Žiadalo výšku sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a výšky peňažných príspevkov na opatrovanie ponechať na ich pôvodnej úrovni a nezvyšovať ich,“ dodáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.