KRAJCER: Zmeny tlačového zákona sú korektné a prídu ďalšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krajcer
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Zmeny tlačového zákona sú korektné, v súlade s európskym právom a najmä v prospech občanov, povedal minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Schválením tohto zákona verejní činitelia podľa ministra prestávajú byť takzvanými chránenými živočíchmi, to znamená, že nebudú mať právo na odpoveď, ak ide o skutkové tvrdenie súvisiace s výkonom právomocí týchto činiteľov.

S ministrom nesúhlasí predseda poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) Rafael Rafaj. To, že verejní činitelia, politici majú znížené právo na ochranu, narúša ústavnú rovnosť všetkých občanov a chráneným živočíchom sa stáva novinár, tvrdí Rafaj, ktorý je aj podpredsedom Výboru NR SR pre kultúru a médiá.

Za tri najzásadnejšie zmeny tlačového zákona označil Krajcer to, že sa ruší právo na odpoveď pre verejného činiteľa, právo na odpoveď a právo na opravu sa nebudú môcť uplatňovať súčasne a tiež to, že o odpoveď bude možné požiadať len v prípade nepravdivých a pravdu skresľujúcich tvrdení. Novinári sú tu aj na to, aby nás politikov strážili, tvrdí Krajcer. Tak to bolo vymyslené a lepší systém zatiaľ nie je, zdôraznil minister kultúry a dodal, že médiá odhaľujú najviac škandálov. Rafaj však návrh novely tlačového zákona považuje za nevyvážený, lebo neumožní súbežné právo na odpoveď a opravu na tú istú informáciu. Tieto práva sú podľa Rafaja rozdielne. „Tento zákon je v podstate privilegovaným zákonom v prospech majiteľov a vydavateľov médií,“ myslí si Rafaj.

Rafael Rafaj
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Obaja sa zhodli na potrebe pripraviť nový kvalitný tlačový zákon. Podľa Krajcera bude nevyhnutná ďalšia zmena tlačového zákona, najmä pre on-line médiá, ktoré nerieši dostatočne ani zákon o vysielaní a retransmisii. Aktuálna novela je len malá, zamerala sa len na najväčšie nedostatky zákona z roka 2008. Určite chce tému prípravy nového tlačového zákona otvoriť a upraviť aspoň zákon o vysielaní a retransmisii. Rafaj je zástancom nového kvalitného tlačového zákona, v ktorom bude napríklad i väčšia ochrana respondenta na ucelenú výpoveď, ale aj ochrana novinára pred cenzúrou zo strany vydavateľa média či zavedenie redakčných štatútov zaručujúcich novinárovi slobodu.

Nezhoda na zákone o občianstve

Diskutujúci sa rozchádzajú v názoroch na zákon o štátnom občianstve. Zákon o občianstve je zlým dedičstvom po Orbánovi a Ficovi, konštatoval Krajcer a prisľúbil, že vládne strany nájdu riešenie. Do parlamentu však strany vládnej koalície musia ísť s konkrétnym návrhom, keď je dohoda. „Zatiaľ sme sa nedohodli, treba otvorene povedať,“ priznal. Myslí si, že do jesene bude jasné, či Maďarsko zmení ústavu a zavedie aktívne volebné právo pre zahraničných Maďarov.

„Pretože v takom prípade, ak sa to udeje, tak táto vláda určite nemá záujem na tom, aby na Slovensku pochodovali uniformovaní predstavitelia Jobbiku a robili si tu predvolebnú kampaň medzi našimi občanmi, a vtedy bude legitímne, a som presvedčený, že pristúpi k tomu aj strana Most, prijať razantnejšie protiopatrenie v podobe legislatívy,“ povedal Krajcer.

To, že Smer-SD prichádza s ďalším zákonom je podľa neho neúprimné, mal to riešiť pred vlaňajšími parlamentnými voľbami, no vtedy nešlo o riešenie, ale o maďarskú kartu. Vláda myslí aj na tých, ktorí pre zákon prišli o občianstvo SR, dodal Krajcer. Podľa Rafaela Rafaja je problémom vládnej koalície to, že potrebuje podporu koaličného partnera, „ktorý zastupuje záujmy Budapešti na Slovensku“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerRafael Rafaj