Prístupový proces do Európskej únie (EÚ) sa nesmie stať rukojemníkom otvorených bilaterálnych otázok medzi členskými štátmi a kandidátmi. Takýto prístup mu škodí a pôsobí demotivačne. V rozhovore s eurokomisárom pre susedstvo a rozširovanie Olivérom Várhelyim to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS).
Témou rozhovoru bolo tiež otvorenie prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom a pravidelné závery Rady k rozširovaniu, na ktorý sa v EÚ stále nepodarilo dosiahnuť zhodu. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
Slovensko s návrhom textu nesúhlasilo
Slovensko a Česko s návrhom textov záverov Rady k rozširovaniu EÚ v decembri 2020 nesúhlasili, keďže ich znenie považovali za škodlivé pre budúce smerovanie prístupového procesu, spresnil rezort diplomacie.
Európska únia a Británia sa dohodli na pobrexitovej obchodnej dohode, vyjednávači vyriešili sporné otázky
Korčok komisárovi zdôraznil, že prístupový proces by nemal byť zaťažený otvorenými bilaterálnymi otázkami medzi členskými štátmi a EÚ a kandidátmi na členstvo. Z rovnakých dôvodov sa zatiaľ nepodarilo otvoriť ani prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom.
Korčok je pripravený rokovať
„Sme však pripravení ďalej rokovať a hľadať prijateľné riešenie, ktoré bude v súlade s cieľmi novej metodológie, na ktorej sa všetky členské štáty zhodli v marci – a to zabezpečiť dynamickejší a dôveryhodnejší proces,” dodal Korčok.
Šéf slovenskej diplomacie zároveň ocenil úsilie eurokomisára v hľadaní kompromisu a tlmočil očakávanie, že sa tak stane v prvých mesiacoch roka 2021.