Odporúčame:
Prezident poveril Ivetu Radičovú dočasným vládnutím
SaS rozhodne o kandidátoch do volieb na poslednú chvíľu
Vláda Smeru a pravice bude podľa NaS bruselský zlepenec
Igor Matovič požiada o registráciu strany Obyčajní ľudia
Nezávislý poslanec Igor Matovič v piatok 28. októbra dopoludnia na ministerstve vnútra požiada o registráciu strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Vo štvrtok to potvrdil agentúre SITA.
Prostredníctvom tejto strany chce Matovič umožniť uchádzať sa o parlamentné miesta aj nezávislým kandidátom. „Rozhodli sme sa simulovať nezávislú kandidátku,“ vysvetlil účel novej strany.
Prvých sto miest na kandidátke bude podľa Matoviča vyhradených nezávislým osobnostiam, ktoré s politikou nemajú nič spoločné, na ďalších môžu dostať miesto aj členovia menších strán.
„Veľké politické strany chceli predčasnými voľbami vyšachovať malé, my sme si povedali, že im to nedovolíme,“ povedal líder Obyčajných ľudí. Podčiarkol však, že straníci budú na kandidátke len na spestrenie a výhradne pod prvou stovkou.
Založenie vlastnej strany je odpoveďou na neúspech pri presadzovaní novely volebného zákona, čo by umožnila kandidovať aj ľuďom, ktorí nechcú byť na kandidátke politickej strany. Postačovalo by im 5000 podpisov a zaplatenie stoeurovej kaucie.
Štyria členovia skupiny Obyčajní ľudia sa v roku 2010 dostali do parlamentu na kandidátke SaS napriek tomu, že v zozname kandidátov boli na posledných štyroch miestach. Kým Matoviča z poslaneckého klubu SaS necelý rok po voľbách vylúčili, ostatní traja Martin Fecko, Jozef Viskupič a Erika Jurinová v ňom zostali. Aj v parlamentných voľbách 2012 chce Matovič na kandidátke obsadiť poslednú priečku.
So zberom podpisov potrebných na registráciu začali matovičovci cez leto, napokon sa im podarilo získať ich viac ako 13-tisíc. Ministerstvo má po predložení žiadosti na posúdenie stanov novej strany a jej registráciu 15-dňovú lehotu.
„Rokujeme s Občianskou konzervatívnou stranou a Obyčajnými ľuďmi,“ povedal dnes pre agentúru SITA predseda KDS Vladimír Palko s tým, že rokovania potrvajú ešte niekoľko dní.
Podľa Palka tieto tri subjekty majú spoločné tri veci. „Sme alternatíva stredopravým stranám, ktoré cynickou politikou priviedli absolútne zbytočne vládu k pádu. Teda naša alternatíva môže osloviť sklamaných voličov koalície,“ povedal Palko.
Zároveň upozornil, že dnes nikto zo stredopravých nehovorí, že návrat Roberta Fica nie je nevyhnutnosť. „Naša alternatíva je, že treba obnoviť stredopravú vládu. Je to reálne, aby Fico bol znovu v opozícii. Maria to SDKÚ-DS a KDH tým, že vylúčili Richarda Sulíka zo spolupráce. Otvárajú tým Ficovi dvere do premiérskeho kresla. Mali by zo SaS sňať kliatbu,“ vyhlásil Palko.
Pre konzervatívnych voličov, ktorí si neželajú centralizovanú EÚ, trojblok Obyčajní ľudia, KDS a OKS ponúka podľa Palka videnie EÚ ako voľného zoskupenia štátov. „To ponúka i Sulík, ale my sme konzervatívnejší, odmietame marihuanu alebo partnerstvá,“ dodal.
Poslanci z OKS nebudú na kandidátke Mostu-Híd
Poslanci z Občianskej konzervatívnej strany (OKS) nebudú na kandidátke strany Most-Híd. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Mosta-Híd Nora Czuczorová.
„S predstaviteľmi OKS sme v mnohých otázkach našli spoločnú reč v uplynulom období. Ctíme si zásady našich partnerov, ale nemôžeme súhlasiť s vyhranenými postojmi, ktoré bránia prijímať zdravé kompromisy v záujme dosiahnutia vyšších cieľov,“ povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár po stretnutí so šéfom Občianskej konzervatívnej strany, na ktorom dnes rokovali o možnostiach spoločného predvolebného postupu.
Podľa Bugára takýchto kompromisov musí byt schopný každý politik a každá strana, ktorej okrem straníckych cieľov záleží aj na osude krajiny. „Fakt, že poslanci z OKS pomohli povaliť vládu, vylučuje ich účasť na našej kandidátke,“ dodal.
OKS do parlamentných volieb v roku 2010 šla na spoločnej kandidátke so stranou Most-Híd. Do parlamentu sa dostali štyria poslanci – okrem Zajaca i Peter Osuský, Ondrej Dostál a František Šebej. Šebej po nevyslovení dôvery vláde aj poslancami z OKS zo strany vystúpil. „Urobil som tak pre dôležité názorové rozdiely na niektoré veci, napríklad na euroval,“ povedal vtedy Šebej.