Kontrola internetových TV je už v parlamente

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Internetové televízie a požičovne budú podliehať Rade pre vysielanie a retransmisiu (RVR), ktorá môže sankcionovať audiovizuálne médiá. Vyplýva to z vládnej novely zákona o vysielaní a retransmisii, ktorý bol predložený na prvé čítanie do parlamentu. Na internetové televízie a požičovne sa tiež bude vzťahovať zákon o vysielaní a retransmisii, „ale v oveľa mäkšom režime, ako je to na klasických televíznych vysielateľov,“ povedal minister kultúry Marek Maďarič 15. júla po schválení novely vo vláde. Na vysielanie nebudú potrebovať licenciu ako bežné televízie, RVR však budú musieť vysielanie oznámiť. Aj na internete potom budú musieť označovať program piktogramom, od koľko rokov je vhodný.

Ak novelu schváli parlament a podpíše prezident mala by platiť od 1. decembra. Zákon o vysielaní a retransmisii sa potom bude vzťahovať popri verejnoprávnych vysielateľoch (STV a SRo), súkromných televíziách a rádiách aj na internetových televíznych vysielateľov a poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie (video na požiadanie). Návrh novely sa vzťahuje na vysielanie so zámerným časovým usporiadaním programu, ktorý môže sledovať široká verejnosť a vysielateľ ho poskytuje s cieľom verejnosť informovať, zabávať alebo vzdelávať. Úpravy zákona vyplývajú z povinnosti SR zosúladiť do 19. decembra svoju legislatívu s európskou smernicou z 11. decembra 2007 o televíznom vysielaní.

Novela upravuje aj podmienky reklamy a krátkeho spravodajstva. Zavádza nový pojem mediálna komerčná komunikácia, ktorý zahŕňa najmä reklamu, telenákup, sponzorovanie, programovú službu určenú výhradne na reklamu, vlastnú propagáciu, ale aj v našom právnom poriadku novú formu komerčného oznamu, a to umiestňovanie produktov v programoch. Umiestňovanie produktov sa pritom zakazuje v programoch určených pre maloletých do 12 rokov.

Proti novele sa postavilo v hromadnej pripomienke vyše 600 ľudí, vláda ich námietky neakceptovala. Podľa signatárov pripomienky je kontrola internetových TV Radou pre vysielanie a retransmisiu neodôvodneným zásahom do slobody šírenia informácií. Regulácia rozhlasového a televízneho vysielania má podľa pripomienky význam v obmedzenom počte frekvencií na terestrické vysielanie, ktoré možno poskytnúť vysielateľom na základe licencií. V prípade internetu takéto obmedzenie neexistuje, vysielať môže neobmedzený počet vysielateľov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Maďarič