Pokračujúci núdzový stav umožňuje štátu napríklad robiť kontroly na hraniciach, keďže skoro všetky vlny pandémie na Slovensku boli akcelerované prostredníctvom ľudí, ktorí prišli zo zahraničia. V diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS to skonštatoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Mali byť zavedené prísnejšie opatrenia
Príkladom je podľa Budaja napríklad situácia pred Vianocami 2020, keď sa na Slovensko na sviatky vracali ľudia zo zahraničia. Podľa neho je v tomto zmysle možné hovoriť o chybe, že neboli zavedené prísnejšie opatrenia práve smerom k príchodzím zo zahraničia.
Viac o téme: Koronavírus
„Obmedzenia voči slobodnému pohybu v Európskej únii u nás na Slovensku podľa našej ústavy bez mimoriadneho stavu nie sú možné,“ zdôraznil Budaj. V situácii, keď sa vo svete objavujú nové mutácie koronavírusu je podľa ministra otázka kontroly hraníc kľúčová. Rovnako podľa Budaja núdzový stav umožňuje napríklad zakazovať organizovanie hromadných a spoločenských podujatí. „Tie u nás zrazili naše úsilie na jeseň, keď prebehla celá séria svadieb,“ povedal Budaj.
Príliš zložitý pandemický zákon
Doplnil, že vláda pracuje aj na prijatí pandemického zákona, ten však jemu pripadá príliš zložitý. „Predpokladám ja osobne, že skôr skončí pandémia, ako bude prijatý pandemický zákon,“ dodal.
Podľa podpredsedu parlamentu Juraja Blanára (Smer-SD) núdzový stav nie je prioritne určený na riešenie pandémie, ale na obmedzovanie práv ľudí. „My si myslíme, že núdzový stav nie je vôbec potrebný,“ povedal Blanár s tým, že zatváranie prevádzok sa napríklad môže riešiť zákonom o verejnom zdravotníctve. Núdzový stav podľa neho nie je potrebný ani v súvislosti s ochranou hraníc. „Máme dostatok nástrojov, aby sme takéto veci dokázali ustrážiť,“ dodal Blanár s tým, že Smer predĺženie núdzového stavu nepodporí.