Príprava auta na zimu neznamená len výmenu letných pneumatík na zimné. Pozrite si, čo všetko treba skontrolovať, aby vás v zime nič neprekvapilo.
Babie leto je už len dávna spomienka a dni sú čoraz chladnejšie. Pre všetkých vodičov je to jasný signál na výmenu letných pneumatík za zimné.
Okrem doplnenia nemrznúcej zmesi do ostrekovačov je to tá najzákladnejšia, a často aj jediná, príprava mnohých vodičov na zimu.
A to je chyba. Zima dokáže preveriť nielen vaše šoférske zručnosti, ale aj technický stav vášho vozidla.
A ako sa hovorí, šťastie praje tým, ktorí majú dobré havarijné poistenie. Alebo tým dobre pripraveným?
Skôr ako udrú prvé mrazy
Zimné pneumatiky sú na Slovensku povinné, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Táto povinnosť platí od 15. novembra do 31. marca.
Každoročne čaká množstvo vodičov s výmenou pneumatík až do hraničného termínu, kedy už hrozia prvé snehové zrážky. Výsledkom sú dlhé rady v pneuservisoch a nekonečné čakanie na voľný termín.
Ak sa chcete vyhnúť stresu, včasná výmena pneumatík však nie je to jediné, na čo by ste mali myslieť.
Tieto veci skontrolujte ešte na jeseň, pred prvými mrazmi:
Stav autobatérie
Najmä na starších a dieselových autách sa vie prejaviť nedostatočná kapacita batérie. Väčšinou v tom najnevhodnejšom čase, keď sa niekam ponáhľate.
Stav autobatérie môžete skontrolovať pomocou voltmetra alebo digitálneho multimetra. Meranie si môžete nechať spraviť aj v každom servise, kde vám následne odporučia dobitie alebo výmenu batérie.
TIP
Pribaľte si do zimnej výbavy štartovacie káble ako poistku pre každý prípad.
Prevádzkové kvapaliny
Okrem výmeny vody do ostrekovačov z letnej na zimnú nemrznúcu zmes, je vhodné skontrolovať aj chladiacu kvapalinu.
V prvom rade by jej malo byť dostatok a mala by mať jasnú ružovú alebo tyrkysovú farbu.
Chladiaca kvapalina, ktorú sa chystáte doliať, musí mať vždy takú istú farbu, aká sa už v chladiacom systéme nachádza a samozrejme musí byť nemrznúca.
Stierače
Skontrolovať stav stieračov napadne pred zimou len málokoho a predsa to má veľký význam. Že v čom? Vplyvom slnečného UV žiarenia v lete môžu gumové časti stieračov stvrdnúť a praskať.
Výsledkom sú vynechané miesta na čelnom skle, ktoré stierače nezotreli a horší výhľad z vozidla. To môže byť veľmi nebezpečné napríklad počas hustého sneženia.
Prezúvame na zimné
Ako sme už spomínali vyššie, letné pneumatiky za zimné by ste mali stihnúť vymeniť do prvej súvislej vrstvy snehu, ľadu alebo námrazy na vozovke.
Pneumatiky je najlepšie prezuť v kvalitnom pneuservise, kde vám okrem výmeny pneumatík premerajú aj geometriu kolies a tlak v pneumatikách.
Pri správne nastavenej geometrii kolies sa pneumatiky opotrebúvajú rovnomerne a primerane.
To, že máte zle nastavenú geometriu spoznáte aj podľa toho, že vám auto ťahá do jednej strany.
Tlak v pneumatikách vplyvom chladného počasia a mrazov prirodzene klesá. Keď sa vonkajšie teploty začnú blížiť k nule, je dobré zvýšiť tlak v pneumatikách aspoň o 0,2 baru.
Kedy je čas na výmenu starých pneumatík?
Podľa zákona nesmie byť hĺbka dezénu zimných pneumatík menšia ako 3 mm. Okrem toho guma, z ktorých sú pneumatiky vyrobené, prirodzene starne a degraduje vplyvom mrazov.
Príležitostní vodiči nemusia dosiahnuť hraničnú hodnotu hĺbky dezénu pneumatík ani za niekoľko rokov. V domnení, že je všetko v poriadku, jazdia na zimných pneumatikách, ktoré už nemajú také vlastnosti, aké by mali mať.
Najlepšie je informovať sa priamo u výrobcu pneumatík, aký interval výmeny z hľadiska času odporúča.
TIP
Keď už budú kolesá dole, nie je na škodu nechať si skontrolovať aj brzdy.
Maličkosti, ktoré dokážu zachrániť situáciu
Zasnežená krajina a zamrznutý sneh praskajúci pod nohami je romantická zimná predstava až do chvíle, kým nemusíte spojazdniť zasnežené auto so zamrznutými oknami.
Vtedy prichádzajú na rad drobnosti, bez ktorých by to v zime nešlo:
Škrabka na okná – najlepšie sú tie, ktoré majú akoby „zabudovanú rukavicu”. Ruky ostanú chránené a v teple. Nepotrebujete ani vyhrievaný volant.
TIP
Ak sa vám nechce každé ráno zoškrabávať námrazu z čelného skla, môžete vyskúšať sprej proti námraze alebo tekutý rozmrazovač čelného skla.
Metlička na sneh – pretože jazdiť so snehom na streche je jednak zakázané a tiež nebezpečné.Utierka na rosiace sa sklo.
Jazdíte často cez exponované, horské úseky alebo máte chalupu ďaleko na samote? V tom prípade by vo vašej zimnej výbave nemalo chýbať:
- Ťažné lano
- Snehové reťaze – v niektorých situáciách nepomôže ani pohon na všetky štyri kolesá.
- Lopata na odhadzovanie snehu – kúpite aj špeciálne skladacie, určené priamo do zimnej výbavy vozidla.
Pre naozaj výnimočné situácie si môžete pripraviť aj:
- Rezervu paliva
- Soľ alebo piesok na podsypanie kolies
- Teplé deky – hlavne vtedy, ak cestujete s deťmi
Okrem fyzickej prípravy na zimu, nie je na škodu mať v zálohe aj kvalitné pzp, najlepšie spolu s havarijným poistením.
Po novom už môžete uzatvoriť pzp aj havarijné poistenie online. Ušetrený čas, ktorý by ste inak strávili na pobočke poisťovne, tak môžete venovať svojmu autu.
Informačný servis