Koalícia počíta hlasy vlastných poslancov, aby mohla potvrdiť rozhodnutie vlády o predĺžení núdzového stavu do 19. marca. Kabinet o pokračovaní núdzového stavu rozhodol 5. februára 2021. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) priznal, že schválenie bude „natesno“, lebo viacerí poslanci sú chorí alebo v karanténe.
Poslanci predĺžili núdzový stav na Slovensku, najdôležitejším opatrením je zákaz vychádzania
Dve menšie koaličné strany SaS a Za ľudí mali pripomienky k predĺženiu núdzového stavu. Zatiaľ ich však verejne nepomenovali. Podľa informácií portálu SITA.sk jednou z nich je vykazovanie obsadenosti nemocníc, čo má tiež vplyv na sprísňovanie alebo uvoľňovanie opatrení počas pandémie.
Slovensko je v núdzi od jesene
Núdzový stav je vyhlásený na Slovensku od 1. októbra. Ústavný zákon o bezpečnosti štátu umožňuje jeho predlžovanie v súvislosti s pandémiou aj opakovane o 40 dní. Takéto rozhodnutie vlády musí najneskôr do 20 dní schváliť aj parlament.
Sulík: Ak má parlament schváliť predĺženie núdzového stavu, musí existovať veľmi dobrý dôvod
Momentálne nikto nevie povedať, dokedy núdzový stav potrvá. Ten umožňuje vláde obmedziť niektoré základné práva a slobody občanov. Na Slovensku platí zákaz vychádzania s viacerými výnimkami. Mobilita ľudí je však v súčasnosti oproti prvej vlne oveľa vyššia ako vlani na jar počas prvej vlny.
Krčméry odporúča pokračovať
Infektológ Vladimír Krčméry si nevie predstaviť, že by Slovensko pokračovalo bez núdzového stavu. Obáva sa, že ešte bude nejaký čas potrebný. Situácia v nemocniciach je podľa neho taká zlá, že je potrebné zapojiť neštátne zdravotnícke zložky do systému.
„Množstvo zdravotníkov, záchraniek je odštátnených a zorganizovať sa to nedá bez núdzového stavu. V nemocniciach máme vojnový stav. Potrebujeme pomoc armády a možno na hraniciach aj polície,“ povedal Webnovinám.
Ak sa niekde blízko vyskytne juhoafrický variant koronavírusu, možno bude podľa Krčméryho nutné zaviesť povinnú štátnu karanténu.
Nespokojné hlasy v koalícii
V uplynulých dňoch sa sporadicky v koalícii ozvali hlasy spochybňujúce núdzový stav. Poslanec Sme rodina Patrick Linhart vyhlásil, že nebude hlasovať za nezmyselné predĺženie núdzového stavu. Je za otvorenie maloobchodov a za okamžité stopercentné finančné odškodnenie živnostníkov.
„My, zákonodarci sme tu na to, aby sme usmerňovali a kontrolovali vládu a nebudem skákať podľa chaotických a narýchlo prijímaných opatrení, ktoré už viac nepodporím, pokiaľ nebude vypočutý hlas poslancov,“ uviedol Linhart.
Poslanec OĽaNO Tomáš Šudík na sociálnej sieti napísal, že najdôležitejšiu otázku, ktorú si bude pri hlasovaní o núdzovom stave dávať, je, či a ako vláda pomôže podnikateľom a malým živnostníkom. Bude preto vyžadovať, aby vláda predstavila nové schémy pomoci pre podnikateľov a zamestnancov, „inak nemôžem podporiť predĺženie núdzového stavu“.
Nezvykajme si na núdzový stav
Predseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS) povedal, že stále uvažuje o podpore núdzového stavu. „Ešte v tom nemám jasno. Budem sa rozhodovať na základe stretnutia poslaneckého klubu SaS, odôvodnenia návrhu vlády a toho, čo zaznie v pléne parlamentu,“ vyjadril sa pre Webnoviny.sk Viskupič.
Koronavírus: COVID automat možno čakajú zmeny, predĺženie núdzového stavu je otázne (online)
Núdzový stav nie je podľa neho normálna vec. „Nemali by sme si naň zvykať. Ak sa pandémia stala takmer novým normálnom, mali by sme tomu prispôsobiť procesy. Zároveň rozumiem aktuálnej dramatickej situácii, ktorá sa nezlepšuje. Preto je rozhodovanie také náročné,“ priblížil.
Od rozpravy v parlamente očakáva argumenty pre aj proti. „Očakávam konštruktívnu debatu, ku ktorej aj opozícia prispeje svojimi návrhmi, ako riešiť túto pandémiu,“ dodal.
Každý hlas sa počíta
Na odsúhlasenie vládneho návrhu o predĺžení núdzového stavu je potrebná jednoduchá väčšina. Pre koalíciu by to za normálnych okolností nebol problém. Má totiž 95 hlasov zo 150 poslancov.
Viacerí sa však liečia na koronavírus alebo sú v karanténe. Niektorí majú tiež pochybnosti o nutnosti pokračovania núdzového stavu.
Koalícii by prospelo, keby sa opozícia zúčastnila na hlasovaní v čo najnižšom počte. Znížila by kvórum, z ktorého sa počíta počet hlasov potrebných na schválenie núdzového stavu.
Zase nevolali
Opozícia odmieta podporiť núdzový stav. Poslanec Erik Tomáš (Hlas-SD) považuje za neprijateľné, že Národná rada SR až po 20 dňoch dáva dodatočný súhlas.
„Malo by to byť tak, že parlament má schváliť núdzový stav vtedy, kedy je potrebné ho predĺžiť. Keďže sme navrhovali úpravu tohto zákona, ale tá neprešla, nemienime participovať na vynútenom postupe vlády,“ povedal Tomáš.
Koalícii vytkol, že opozícia nemá žiadne podrobnejšie informácie so zdôvodnením núdzového stavu. Nepáči sa mu, že znovu nikto z koalície nezavolal lídrovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu.
„Situácia je v nemocniciach kritická, lebo vláda urobila niekoľko fatálnych chýb. Napriek tomu vláda s opozíciou vecne nekomunikuje. Naďalej sa správa tak, ako keby nás nepotrebovala,“ dodal Tomáš.
Hlas-SD v parlamente nepodporí predĺženie núdzového stavu, lebo neprináša žiadny výsledok
Strana Smer-SD mieni prísť na rokovanie parlamentu s vlastnou verziou uznesenia. Šéf strany Robert Fico si myslí, že v koalícii sa „zbláznili“ a núdzový stav bude v podstate stále. Odvolal sa na materiál, ktorý vláda predložila do parlamentu.
V ňom sa hovorí, že predĺženia núdzových stavov sa Slovensko zbaví pri istej úrovni zaočkovanosti. „Kolektívnu imunitu dosiahneme približne pri zaočkovaní 60 – 80 percent populácie,“ tvrdí vláda.
Podľa Fica je však problém nedostatok vakcín ako aj ochota ľudí zaočkovať sa, čo ukazujú prieskumy.