Dnešná moderná spoločnosť je obklopená nekonečným prúdom módnych trendov a spotrebiteľských ponúk, ktoré sa menia tak rýchlo, že je ťažké udržať krok. Táto takzvaná „rýchla móda“ vyvoláva obavy týkajúce sa environmentálnej udržateľnosti. Dôvody sú prosté. Textilný priemysel je hlavným prispievateľom ku klimatickým zmenám a poškodzovaniu životného prostredia. Ročne skončí v Európe na skládkach 5,2 milióna ton odevného odpadu. Z toho sa menej ako štvrtina recykluje. Problémov týkajúcich sa módneho priemyslu je však viac.
Trend ohrozujúci našu planétu
Jedným z hlavných problémov súvisiacich s rýchlym módnym priemyslom je tzv. „fast fashion,“ teda trend vyrábať lacné odevy s krátkou životnosťou, ktoré sú často používané len málo a slúžia iba na krátkodobé nosenie. Tento prístup vedie k zvýšenej produkcii a spotrebe, čo zase spôsobuje vysokú mieru odpadu. EÚ sa zameriava na zmiernenie tohto problému a plánuje podporovať dlhotrvajúce a kvalitné módne kúsky, ktoré budú menej náchylné na zmenu trendov. Ďalším aspektom, ktorý negatívne vplýva na životné prostredie, je vysoká spotreba vody a energie pri výrobe odevov a tiež používanie chemických látok, ktoré sú ťažko recyklovateľné.
Nové opatrenia EÚ
Vzhľadom na negatívny vplyv módneho priemyslu na životné prostredie EÚ prijala opatrenia, ktoré prispejú k absencii negatívneho vplyvu módneho priemyslu na životné prostredie. Dôraz bude kladený na rôzne aspekty, ako je znižovanie spotreby vody, energie a chemických látok, recyklácia materiálov a obmedzenie používania jednorazových produktov. Napríklad nový zákon Európskej únie požaduje od členských štátov, aby od januára 2025 separovali textil od ostatného odpadu.
Dávame bioodpadu druhú šancu: Kávová usadenina v úlohe zázračnej suroviny
Textilné závody do roku 2030 budú musieť recyklovať 2,5 milióna ton textilného odpadu. Podľa minuloročnej správy konzultačnej spoločnosti McKinsey, ktorú uvádza agentúra Reuters, si tieto opatrenia budú vyžadovať 6 až 7 miliárd eur investícií, aby sa vytvoril rozsah spracovania a recyklácie textilného odpadu, o ktorý sa EÚ usiluje.
Ďalšie opatrenia, ktoré sa očakávajú, je zavedenie prísnejších noriem pre recykláciu a obmedzenie používania určitých materiálov, ktoré sú ťažko recyklovateľné alebo škodlivé pre životné prostredie. Cieľom je motivovať módne firmy k vývoju a používaniu ekologických a udržateľnejších materiálov.
Vplyv týchto opatrení sa pravdepodobne prejaví nielen na módnom priemysle, ale aj na spotrebiteľskej kultúre. Spotrebitelia budú viac motivovaní investovať do kvalitnejších kúskov oblečenia, ktoré vydržia dlhšie a je menej pravdepodobné, že sa stanú súčasťou odpadu.
Módne spoločnosti sa pripravujú na zmenu
Problém s textilným odpadom sa snažia riešiť už viaceré módne spoločnosti. Napríklad charitatívna organizácia Moda Re, ktorá je čiastočne financovaná Inditexom, vlastníkom Zary, prevádzkuje v Barcelone triediace centrum na opätovné použitie a recykláciu odevov. Moda Re plánuje do roka zdvojnásobiť objem, ktorý spracováva, na 40 000 metrických ton ročne a rozšíriť svoje závody nielen v Barcelone, ale i v Bilbau a Valencii.
Do závodu v Barcelone prichádzajú odevy z viac ako 7 000 darovacích košov v supermarketoch a obchodoch Zara a Mango. Aby sa urýchlilo prevažne manuálne triedenie,špeciálne stroje identifikujú vláknité zloženie odevov. Takmer polovica odevov darovaných Moda Re sa posiela na ďalší predaj do afrických krajín vrátane Kamerunu, Ghany a Senegalu.
V súčasnosti sa asi 40 % oblečenia, ktoré Moda Re dostane, posiela do iných zariadení na recykláciu. Z toho len pätinu potom tvorí recyklované vlákno na vlákno, čo je podiel, ktorý podľa Moda Re v priebehu nasledujúcich troch až štyroch rokov vzrastie na 70 %.
Celkovým cieľom EÚ je dosiahnuť vyváženú mieru medzi módou a udržateľnosťou. Pri tomto snažení je dôležité, aby bol rýchly módny priemysel stálym partnerom v boji proti environmentálnym problémom, a aby tak prispel k budovaniu udržateľnejšej budúcnosti pre všetkých.