V súčasnosti má Slovensko prirodzený prírastok obyvateľstva, približne o 10 rokov má ale podľa údajov z Eurostatu nastať obrat a početnosť Slovákov bude postupne klesať.
Demografický vývoj s klesajúcou pôrodnosťou je verejnou mienkou vnímané prevažne negatívne. Dokazujú to vyjadrenia politikov, ktorí hľadajú spôsoby, ako podporiť pôrodnosť a zvrátiť starnutie populácie. Pokúsili sme sa na problém pozrieť inak a položili sme si otázku, prečo by mal byť pokles počtu ľudí negatívny?
Menej ľudí pochopiteľne znamená menší trh a to je negatívne pre ekonomiku. Z iného uhľa pohľadu však nižšia početnosť ľudí môže mať významné výhody, prípadne podnieti spoločnosť k zmene systému. Pozreli sme sa na hlavné aspekty tejto problematiky.
EKOLÓGIA
Ľudia a ich nenásytný konzum dohnal planétu do stavu, keď v dôsledku klimatických zmien hrozí kolaps ekosystémov, vyhynutie tisícok živočíšnych druhov a napokon aj samotnej ľudskej rasy.
Paradoxom je, že ak chce človek zachrániť svoj druh a kvalitu života pre ďalšie generácie, nemal by svoju početnosť zvyšovať. Dieťa je preto ten najNEekologickejší počin, ktorý môže dospelý jedinec pre planétu urobiť.
Nálada medzi mladými ľuďmi vo vyspelých krajinách i na Slovensku spontánne odráža situáciu. Čoraz viac jednotlivcov a párov nechce mať deti. Ale nie len preto, že by chceli chrániť planétu – nechcú priviesť svojho potomka do „zničeného sveta“ a nechcú mať na svedomí jeho utrpenie v podobe nedostatku vody a potravín, vojen o tieto základné suroviny či spaľujúcich horúčav.
Dieťa, respektíve človek ako-taký, by však nemusel byť pre Zem takou skazou. Ide o spôsob života. Ako povedal pre Webnoviny.sk vedúci Geofyzikálneho odboru a Oddelenia fyziky atmosféry z Ústavu vied o Zemi na Slovenskej akadémii vied (SAV) RNDr. Pavol Nejedlík, CSc., „Planéta by dokázala uživiť desiatky miliard ľudí, keby sme sa vedeli správať racionálne. Ale to nedokážeme.“
NEDOSTATOK ZAMESTNANCOV
Podnikatelia a firmy na Slovensku zápasia s nedostatočným počtom kvalifikovaných zamestnancov. Bez práce je v súčasnosti okolo 5% Slovákov, ale nie je možné ich zamestnať, pretože nemajú potrebné znalosti a zručnosti. Keby sa rodilo viac ľudí, nie je to pre podnikateľov garancia prílevu kvalifikovaných ľudí, pretože nikoho nemožno nútiť, aby študoval niečo, čo ho nebaví, alebo na čo nemá vlohy.
Otázka je, ako dlho bude tento problém pretrvávať, nakoľko robotizácia napreduje rýchlym tempom a mnoho zamestnaní v jej dôsledku zanikne. Pôjde prevažne o manuálne a stereotypné práce.
DÔCHODOK
Najčastejšou obavou z potencionálneho poklesu pôrodnosti je nedostatok ľudí v produktívnom veku, ktorí by dokázali v dostatočnej miere zarobiť na dôchodcov. V tomto prípade sa však odpoveď na vplyv poklesu populácie hľadá ťažšie.
Ani súčasná výška dôchodkov vo veľkej miere neodráža reálne potreby na plnohodnotný život človeka. Podľa údajov Sociálnej poisťovne pracovalo v roku 2018 popri dôchodku približne 250-tisíc dôchodcov, čo je približne jedna pätina z ich celkového počtu. Niektorí pracujú práve preto, že si potrebujú privyrobiť, iných na pracovnej pozícii nemá kto nahradiť.
Vyzerá to tak, že mladšie generácie budú musieť vymyslieť spôsob, ako sa o seba postarajú samé. Teoretických možností je viacero. Jednou zo zaujímavých a málo známych je hnutie FIRE – ide o ľudí, ktorí majú za cieľ dostať sa na dôchodok alebo získať finančnú nezávislosť už v 40-tke. Ich nástrojom pre dosiahnutie tohto cieľa je radikálne šetrenie a skromný životný štýl. O tom viac v ďalšom článku.