Vojna v Gaze počas prvých mesiacov vyprodukovala viac plynov otepľujúcich planétu, ako ročne vytvorí 20 krajín sveta. Tieto alarmujúce čísla odhalila nová štúdia, ktorú zverejnil web The Guardian.
Štúdia, vykonaná výskumníkmi z Veľkej Británie a USA, konkrétne zistila, že emisie otepľovania planéty počas prvých 60 dní konfliktu v Gaze sa rovnali spáleniu najmenej 150 000 ton uhlia. Toto je dôkazom toho, ako významne môžu vojenské aktivity prispievať k globálnemu otepľovaniu.
Kto je najväčším znečisťovateľom?
Väčšinu emisií (viac ako 99%) tvorilo izraelské letecké bombardovanie a pozemná invázia. Tieto aktivity vyprodukovali približne 281 000 metrických ton CO2 ekvivalentu, čo znamená značné množstvo emisií v krátkom čase.
Pre porovnanie rakety vypálené Hamasom na Izrael v tom istom období vyprodukovali približne 713 ton CO2, čo je výrazne menej v porovnaní s emisiami Izraela. Toto poukazuje na asymetriu vo vojenskej sile a vplyve oboch strán na životné prostredie.
Zaujímavosťou tiež je, že takmer polovicu celkových emisií CO 2 mali na svedomí americké nákladné lietadlá prepravujúce vojenské zásoby do Izraela.
Ako urobiť módu udržateľnejšou? Riešením môže byť tento materiál
Desaťtisíce zničených životov
Vojna v Gaze nielenže prispieva k priamej emisii skleníkových plynov, ale má aj dlhodobé dôsledky. Rekonštrukcia poškodenej infraštruktúry a výstavba nových budov generujú ďalšie emisie, čo ešte zhoršuje už tak vážnu klimatickú krízu.
Bombardovanie Gazy zo strany Izraela, odkedy Hamas zabil až 1200 Izraelčanov, má však na svedomí oveľa viac ako znečistenie životného prostredia. Podľa zdravotníckeho úradu v Gaze bolo zabitých takmer 23 000 Palestínčanov – väčšinou žien a detí – a tisíce ďalších sú pochované pod troskami. Asi 85 percent populácie bolo násilne vysídlených a podľa agentúr OSN čelí život ohrozujúcemu nedostatku potravín a vody. Viac ako 100 izraelských rukojemníkov zostáva v zajatí v Gaze a bolo zabitých stovky izraelských vojakov.