Vedci našli spôsob, ako odstrániť nebezpečné večné toxíny, ktoré sú aj v kuchynskom riade

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vedci našli spôsob, ako odstrániť nebezpečné večné toxíny, ktoré sú aj v kuchynskom riade
Objav vedcov prináša nádej na odstránenie toxínov, ktoré ohrozujú zdravie v domácnostiach. Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Znečistenie toxickými chemikáliami, najmä PFAS (per- a polyfluóralkylové látky), predstavuje vážnu hrozbu pre zdravie a životné prostredie v Európe. Tieto látky totiž zvyšujú riziko rakoviny, porúch imunitného systému a iných zdravotných problémov človeka. Chemikálie PFAS ,známe aj ako „večné toxíny“ pre svoju schopnosť pretrvávať v prírode, spôsobujú kontamináciu pôdy a vody. Vedecké tímy v celej Európe teraz hľadajú inovácie na ich efektívne odstránenie.

Čistenie vody pomocou vzduchových bublín

Jedným z prelomových riešení je využitie vzduchových bublín na čistenie vody, ktoré dokáže eliminovať takmer 99 % toxických látok. Táto metóda bola úspešne otestovaná v Dánsku v rámci projektu SCENARIOS financovaného EÚ a preukázala svoju schopnosť znížiť znečistenie vodných zdrojov, čím otvára nové možnosti pre ekologickejšie riešenie znečistenia.

Konkrétne ide o techniku nazývanú Surface Active Foam Frakcionácia alebo SAFF, ktorá funguje na princípe čerpania a úpravy kontaminovanej vody v špeciálnej nádrži, kde sa na dno fúka vzduch. Keď bubliny stúpajú cez nádrž, zbierajú vodu odpudzujúce molekuly PFAS a vynášajú ich na povrch.

Tieto vzduchové bubliny majú obrovskú afinitu k PFAS a zvyšujú ich koncentrácie na povrchu 100 000-násobne, čo v konečnom dôsledku umožňuje koncentrovať konečný odpad PFAS na úrovne presahujúce miliónkrát,“ hovorí vedúci výskumník projektu SCENARIOS, Francesco Dondero z University of Eastern Piedmont v Taliansku.

Toxíny ako PFAS sú obzvlášť nebezpečné pre životné prostredie, pretože sa ťažko rozkladajú. Ako bolo spomenuté v úvode, ich prítomnosť v pôde a vode vedie k zdravotným komplikáciám, pričom klasické metódy na ich odstránenie sú neefektívne alebo drahé. Vedci sa preto zameriavajú na udržateľné riešenia, ktoré sú zároveň šetrné k prírode.

Nebezpečné večné chemikálie máme možno aj doma

Chemikálie PFAS sa bežne používajú ako súčasť mnohých výrobkov najmä pre ich schopnosť odpudzovať olej a vodu. Sú bežnou súčasťou obalov potravín, nepremokavého oblečenia a látok odolných voči škvrnám. Nájdeme ich aj v nepriľnavom teflónovom  povlaku kuchynského riadu, kde sa zahrievaním PFAS uvoľňuje do životného prostredia.

Vedci z celej Európy preto spájajú svoje sily aj v rámci širších výskumných iniciatív, ktoré zahŕňajú nielen čistenie prostredia, ale aj vývoj alternatívnych chemikálií, ktoré by nahradili toxické látky v rôznych priemyselných procesoch. Okrem Dánska sa projekty sústredia aj na ďalšie krajiny, ako je Nemecko, kde sa testujú ďalšie inovatívne technológie založené na biodegradácii a filtrácii vody.

Podľa odborníkov sú tieto technológie iba začiatkom širšieho úsilia o elimináciu toxínov z ekosystémov. S rastúcim dopytom po čistej vode a zvýšeným povedomím o vplyvoch chemikálií na ľudské zdravie je vývoj efektívnych riešení čoraz dôležitejší.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať