Nasledujúce inovatívne vynálezy ľudstvo posunuli bližšie k naplneniu cieľov o maximálnom využívaní obnoviteľnej energie a zachovaniu našej planéty. Tu je 10 najlepších riešení.
Aké boli najúčinnejšie riešenia pochádzajúce z odvetvia obnoviteľnej energie? Od auta na solárny pohon, ktoré jazdí celé mesiace bez nabíjania, zariadenia podobného chrbtici, ktoré premieňa pohyb vĺn na elektrinu, a využívania technológií vertikálneho poľnohospodárstva na premenu čistej energie na čerstvé riasy, bol rok 2022 svedkom neuveriteľného tlaku na ekologickejšie a cenovo dostupnejšie alternatívy ku klimaticky deštruktívnym fosílnym palivám. Tieto riešenia využívajú jeden alebo niekoľko prírodných zdrojov, ako je slnko, voda, vietor či flóra.
Guľa HelioWater využíva slnečnú energiu na premenu morskej vody na pitnú
V roku 2019 UNICEF a Svetová zdravotnícka organizácia zverejnili správu, podľa ktorej 1 z 3 ľudí na celom svete nemá prístup k bezpečnej pitnej vode. V reakcii na to vynálezcovia na celom svete vyvíjajú nové spôsoby prístupu k čistej vode. Najnovší nápad prichádza z Francúzska v podobe HelioWater. Toto zariadenie sa skladá z veľkých gúľ namontovaných na kovovom ráme a vďaka veľkému solárnemu panelu na svojej základni premieňa morskú vodu na pitnú. Každý modul s rozlohou 1 m² produkuje 10 litrov vody za deň. Táto metóda je úplne autonómna a funguje pomocou odparovania, kondenzácie a mineralizácie. Morská voda sa čerpá do gule, kde sa vyparuje a kondenzuje na vnútornom povrchu vrchnej kupoly. Čistá pitná voda potom steká na dno a odčerpáva sa.
Zariadenie podobné plávajúcej chrbtice vyrába elektrinu z morských vĺn
Spoločnosť Sea Wave Energy Limited (SWEL) so sídlom vo Veľkej Británii a na Cypre už viac ako desať rokov vyvíja jedinečný konvertor vlnovej energie (WEC) nazvaný „Waveline Magnet“. Ide o zariadenie podobné chrbtici plávajúce na vode, ktoré využíva silu vĺn na výrobu elektriny. Waveline Magnet ponúka cenovo dostupnú alternatívu k tradičným technológiám a navyše je nenáročný na údržbu a šetrný ku klíme.
Unéole vyrába obnoviteľnú energiu pomocou vetra a slnka
Francúzsky startup Unéole vyvinul tichý systém so zmiešanou energiou, ktorý kombinuje solárnu a veternú energiu. Toto zariadenie je špeciálne prispôsobené mestským budovám. Inovatívne veterné turbíny pokryté fotovoltaickou strechou vyrobia o 40 % energie viac v porovnaní s čisto solárnym riešením. Spojenie dvoch obnoviteľných zdrojov energie umožňuje ich striedanie v závislosti od poveternostných podmienok. Keďže účinnosť fotovoltaiky závisí od slnečného žiarenia, veterné turbíny môžu zabrať v noci alebo počas zimy, keď je žiarenie zvyčajne slabé.
Najväčšie výzvy, ktorým čelí slnečná revolúcia
Solárne auto Lightyear, ktoré jazdí mesiace bez nabíjania
Po šiestich rokoch vývoja predstavil holandský startup Lightyear svoj prvý elektromobil Lightyear 0, ktorý je výnimočný po viacerých stránkach. Okrem toho, že vlastní dostatočne silnú batériu na to, aby prešiel slušných 560 km po diaľnici rýchlosťou 110 km/h, má solárne panely pokrývajúce strechu, kapotu a batožinový priestor, aby sa dal nabíjať počas jazdy. Výrobcovia odhadujú, že v slnečných klimatických podmienkach sa môže vozidlo používať 7 mesiacov bez toho, aby ho bolo potrebné nabíjať vo verejnej alebo domácej zásuvke. V chladnejších krajinách by Lightyear 0 mohol jazdiť 2 mesiace zadarmo.
Batérie vyrobené zo stromov dodávajú energiu elektromobilom
Stora Enso, spoločnosť vyrábajúca obnoviteľné materiály so sídlom v Helsinkách, poháňa elektrické vozidlá pomocou batérií vyrobených zo stromov, konkrétne lignínu. Stromy sa skladajú z 20 až 30 percent lignínu, čo je spojivo, ktoré dáva drevu jeho tuhosť a dôvod, prečo odoláva hnilobe. Lignín je vedľajším produktom výroby celulózových vlákien a spoločnosti ho už dlho využívajú a recyklujú ako svoj obnoviteľný zdroj uhlíka. Stora Enso ho využíva ako bio alternatívu k fosílnym palivám a plynu, ktorá v súčasnosti poháňa vozidlá.
Ďalšie inovatívne riešenia obnoviteľnej energie sa dozviete v pokračovaní článku.