V novom výskume od vedcov z organizácie Ember sa zistilo, že viac ako 30 % svetovej elektrickej energie sa v súčasnosti vyrába z obnoviteľných zdrojov a Európska únia je ďaleko pred týmto celosvetovým priemerom, referuje Euronews.
Energia z obnoviteľných zdrojov v popredí
Vyskum zahŕňa 80 krajín, ktoré predstavujú 92 % svetového dopytu po energiách. Jej autori tvrdia, že tento rýchly rast priviedol svet ku bodu, kedy sa výroba energie z fosílnych palív začína znižovať. Čisté zdroje energie už za posledných 10 rokov pomohli spomaliť rast spotreby fosílnych palív takmer o dve tretiny.
Slnečná energia bola v minulom roku hlavným svetovým dodávateľom elektrickej energie a poskytla dvakrát viac novej energie ako uhlie. Udržala si status najrýchlejšie rastúceho zdroja energie už 19. rok po sebe.
V čom je EÚ lepšia v porovnaní so svetom?
EÚ je ďaleko pred celosvetovým priemerom, keď vyrába 44 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Rozširovanie solárnej a veternej energie prebieha oveľa rýchlejšie ako vo zvyšku sveta, pričom v roku 2023 sa blok bude podieľať na celosvetovom raste 17 percentami.
Grécko druhý najvyšší podiel solárnej energie v energetickom mixe na svete, a to 19 percent, za ním nasleduje Maďarsko (18 percent) a Holandsko (17 percent). Na prvom mieste bolo Čile s takmer 20 percentami.
„Je zrejmé, že ľudia sa snažia o dekarbonizáciu energetického sektora a najlepším spôsobom, ako to dosiahnúť, bolo využívanie veternej a solárnej energie,“ vysvetľuje Sarah Brownová, riaditeľka európskeho programu Ember.
V posledných rokoch došlo k poklesu dopytu po energii v dôsledku energetickej krízy, zvyšeniu životných nákladov a teplejšieho počasia. Veľa sa hovorilo aj o tom, že uhlie vyplní medzeru, keď sa tento dopyt opäť zvýši v súvislosti s rastúcou elektrifikáciou.
Európska únia je „na veľmi dobrej ceste“ k splneniu svojho cieľa, podľa ktorého by do roku 2030 mali obnoviteľné zdroje tvoriť 72 % celkovej produkcie energie.
Dosiahol svet vrchol spotreby energie z fosílnych palív?
Vo výskume od vedcov z organizácie Ember sa uvádza, že celosvetovo by rast obnoviteľnej energie mohol byť v roku 2023 ešte vyšší, keby nebolo päťročného minima vo výrobe energie z vodných elektrární. Ten bol spôsobený suchom v Číne a iných častiach sveta.
Za normálnych okolností by to znamenalo, že kapacita čistej energie pridaná v minulom roku na celom svete by spôsobila pokles výroby energie z fosílnych palív o 1,1 %. Namiesto toho narástla výroba energií z uhlia, čo spôsobilo zvýšenie emisií v globálnom energetickom sektore o 1 percento.
Štyri krajiny vážne postihnuté suchom – Čína, India, Vietnam a Mexiko – sa na náraste výroby z uhlia podieľali 95%.
„Rok 2023 bol pravdepodobne významným bodom zmeny v histórii energetiky. Tempo poklesu emisií však závisí od toho, ako rýchlo bude pokračovať revolúcia v oblasti obnoviteľných zdrojov energie,“ hovorí Dave Jones, odborník zo spoločnosti Ember.
.