Slovensko nedokáže riešiť environmentálne záťaže napriek zdrojom z Európskej únie určeným na ich likvidáciu. Hnutie Progresívne Slovensko(PS) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslala Tereza Mikáčová z komunikačného oddelenia PS.
Členka predsedníctva PS Tamara Stohlová tvrdí, že správa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) potvrdzuje, že nevieme čerpať prostriedky. Inštitút environmentálnej politiky oznámil, že ak by toto tempo pokračovalo, sanácia všetkých záťaží by trvala viac ako 100 rokov.
Stroskotala aj sanácia vo Vrakuni
Hnutie nedávno poukázalo na stroskotanie projektu sanácie Vrakunskej skládky.
„Jednoznačne tu pochybil rezort životného prostredia, ktorý nebol schopný dokončiť vyvlastňovanie pozemkov, aby práce mohli prebehnúť. Znečistenie sa tak naďalej šíri smerom na Žitný ostrov a ohrozuje obyvateľov. V prípadoch environmentálnych záťaží, ktorých máme na Slovensku viac ako 1800, orgány verejnej správy nespolupracujú, obyvatelia nemajú informácie, ich zdravie nie je chránené,” poukázala Stohlová.
Neodstránila sa ani jedna zo záťaží
Podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík zdôraznil, že podľa NKÚ bude Slovensko na odstránenie environmentálnych záťaží potrebovať jednu miliardu eur. Pritom Ministerstvo životného prostredia SR podľa hnutia neodstránilo ani jednu prioritnú záťaž z 24, ktoré mali byť riešené v rokoch 2016 až 2021.
Pre nečinnosť Budajovho ministerstva postupujú toxické látky z Istrochemu na Žitný ostrov, sanácia envirozáťaže je v nedohľadne
„Súčasné vedenie zastavilo aj projekty predchádzajúceho ministra, ktoré sa pomaly rozbiehali. Navyše ani nedokázalo rozbehnúť nové verejné obstarávania. Envirozáťaže sú pritom ilustračný príklad toho, ako je ochrana životného prostredia prepojená s ochranou zdravia ľudí. Takto to ďalej nejde. Je nevyhnutné, aby v budúcej vláde mali zelené témy silné zastúpenie. Pretože zdravie krajiny máme len jedno,” uzavrel Hojsík.