Nové výzvy za takmer 40 miliónov eur z programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovensko (PL-SK), ktoré majú priniesť ďalšie prostriedky na rozvoj prihraničných oblastí, dnes v Bardejove predstavil minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Richard Raši. Pri tejto príležitosti zároveň otvoril v meste kanceláriu Karpatského euroregiónu.
Ako informoval odbor komunikácie MIRRI, v novom programovom období 2021 – 2027 má program Interreg PL-SK vyčlenených viac ako 165 miliónov eur. Prvých 47 projektov je už schválených a zazmluvnených, pričom prvé hmatateľné výsledky sa očakávajú v blízkej budúcnosti.
Nové výzvy v oblasti klímy a biodiverzity
„Už v pondelok 16. septembra chystáme vyhlásenie nových výziev v oblasti klímy a biodiverzity s celkovou alokáciou viac ako 11 miliónov eur. Výzva na tému klímy bude zameraná na zvýšenie odolnosti voči klimatickým zmenám a extrémnym javom, zatiaľ čo výzva na biodiverzitu bude podporovať napríklad aktivity zamerané na ochranu chránených oblastí a krízové riadenie. Každý z nás vidí, že sa klíma mení a musíme na to reagovať, aby bol náš život komfortnejší a hlavne chránený,“ vysvetlil Raši.
Ďalšie výzvy sa pripravujú na október a budú sa týkať cestovného ruchu a kultúrneho dedičstva s alokáciou 25 miliónov eur. Umožnia podporiť rozvoj konkurencieschopných produktov cestovného ruchu a propagáciu kultúrneho dedičstva s cezhraničným významom.
„V decembri 2024 budú vyhlásené výzvy na podporu elektromobility a inštitucionálnej spolupráce s alokáciou 1,9 a 1,5 milióna eur. Tieto peniaze budú využité na rozvoj elektromobilnej infraštruktúry a posilnenie inštitucionálnych kapacít verejných inštitúcií v pohraničných oblastiach, aby naše regióny a samosprávy na oboch stranách slovensko-poľskej hranice mohli bez problémov spolupracovať a fyzická hranica nebola pomyselnou hranicou pri riešení problémov,“ informoval šéf rezortu investícií.
Slávnostné otvorenie kancelárie Karpatského euroregiónu
Súčasťou pracovného výjazdu ministra Rašiho v Bardejove bolo aj slávnostné otvorenie kancelárie Karpatského euroregiónu. Toto združenie bolo založené v roku 1993, je najstarším a najväčším euroregiónom v strednej Európe a tvorí ho 64 územných samospráv z Poľska a 21 zo Slovenska.
Mestá žiadajú vládu o kroky proti klimatickej kríze. Extrémne horúčavy ukazujú potrebu systémových opatrení
„Poslaním tohto významného medzinárodného regionálneho združenia je vytvárať spoločný hospodársky priestor v pohraničných oblastiach Poľska, Slovenska, Maďarska a Rumunska,“ pripomenul Raši. Karpatský euroregión plní dôležitú úlohu v podpore cezhraničného cestovného ruchu a prevádzkuje Fond malých projektov programu Interreg PL-SK.
Vytvorenie a propagácia značky Carpathia
Jeho najväčším cieľom do roku 2030 je vytvorenie a propagácia značky Carpathia, ktorá bude vlajkovou loďou regiónu Karpát.
„Značka Carpathia zahŕňa veľké slovenské a poľské územie a našou úlohou bude, aby sme dokázali spojiť investorov naprieč dedinami, mestami, samosprávami a krajmi. Prihraničie je veľkou investičnou príležitosťou, pretože sme jedna z mála krajín na svete, kde je každý samosprávny kraj prihraničný,“ uviedol štátny tajomník ministerstva Michal Kaliňák.
Vyšší podiel vidieckeho obyvateľstva znamená vyššiu citlivosť na zmenu klímy
„Mali sme víziu a plán ako využiť našu strategickú polohu a ako využiť naše dobré vzťahy so susedmi. Preto bol pred 17 rokmi otvorený tento Poľsko-slovenský dom. Dnes sa posúvame ďalej a Bardejov bude centrom pre značku Carpathia,“ zdôraznil riaditeľ kancelárie Karpatského euroregiónu v Bardejove Marcel Tribus.