Prieskum nedávno odhalil šokujúce čísla týkajúce sa znečistenia plastmi, pričom za jeho veľkú časť nesie vinu len 60 spoločností. Štúdia potvrdzuje, že Altria, Philip Morris International, Danone, Nestlé, PepsiCo a Coca-Cola patria medzi najväčších znečisťovateľov. Menej ako 60 nadnárodných firiem je zodpovedných za viac ako polovicu celosvetového znečistenia plastmi, pričom šesť z nich nesie bremeno štvrtiny tejto záťaže.
Prieskum, ktorý zverejnila skupina dobrovoľníkov počas piatich rokov, získal údaje z 84 krajín a nazbieral viac ako 1 870 000 kusov plastového odpadu. Výraznú časť tvoria jednorazové obaly na potraviny, nápoje a tabakové výrobky. No menej ako polovica z týchto plastov malo značku, ktorá by ich jednoznačne identifikovala s konkrétnou spoločnosťou.
Produkcia znamená znečistenie
Vedci zistili, že s každým percentuálnym nárastom vyrobených plastov sa zvýšilo aj znečistenie životného prostredia. Lisa Erdle, jedna z autoriek štúdie, zdôraznila: „Produkcia sama o sebe predstavuje znečistenie.“
Patricia Villarrubia-Gómez, ďalšia autorka štúdie, poukázala na potrebu transparentnosti a sledovateľnosti vo výrobe plastových výrobkov. Len 56 nadnárodných spoločností sa pokúša zaviesť značkové stopy pre svoje výrobky, pričom štvrtina tejto zodpovednosti spočíva na pleciach iba šiestich spoločností.
Altria, Philip Morris International, Danone, Nestlé, PepsiCo a Coca-Cola stáli za väčšinou značkového plastového odpadu. Napriek ich úsiliu vytvárať dobrovoľné záväzky na zlepšenie situácie, výsledky ukazujú, že tieto kroky sú nedostatočné.
Himaláje sú zavalené odpadom po turistoch, tento projekt ponúka unikátne riešenie (video)
Iba 9 percent sa recykluje
Súčasné údaje odhaľujú, že iba 9 percent plastov sa recykluje, čo je alarmujúca skutočnosť. Kartik Chandran z Kolumbijskej univerzity upozorňuje na potrebu hľadania komplexných riešení, ktoré budú brať do úvahy nielen výrobu, ale aj recykláciu a znovupoužitie plastov.
Tím stojaci za štúdiou, z ktorých niektorí sa zúčastňujú na rozhovoroch, ktoré sa tento týždeň konajú v Ottawe s cieľom diskutovať o Zmluve OSN o znečistení plastmi, uviedol, že ich zistenia zdôrazňujú naliehavú potrebu globálne záväznej zmluvy zameranej na výrobné opatrenia. Každý krok smerujúci k riešeniu tejto problematiky je totiž nevyhnutný, ak chceme chrániť našu planétu pred ďalším nepriateľom – plastovým znečistením.