Plyn SF6 je väčšou hrozbou ako CO2. Jeho spotreba sa žiaľ zvyšuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Flaming Inferno
The sun shines through the exhaust gases of a power plant Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa novej štúdie je skleníkový plyn SF6 24 000-krát silnejší ako oxid uhličitý, za jeho rastúcou spotrebou stojí väčšia produkcia elektrickej energie v Číne, referuje portál Euronews.

CO2 je skleníkovým plynom, ktorý sa prirodzene vyskytuje v atmosfére, ale ľudia jeho produkciu spaľovaním fosílnych palív ešte viac zväčšujú, a preto je najväčším prispievateľom klimatickej krízy.

Prebytok CO2 však nie je jediným plynom, ktorý ohrozuje klímu Zeme. Medzinárodné dohody obmedzujú produkciu viacerých plynov vrátane skupiny fluórovaných plynov F, ktoré vytvárajú ľudia.

Čo je plyn SF6?

Sírový hexafluorid (SF6) je bezfarebný, netoxický plyn, ktorý sa vyznačuje vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami, takže je veľmi využívaný v elektrickom priemysle a využíva sa ako izolačný a hasiaci plyn vo vysokonapäťových zariadeniach. Avšak, SF6 je tiež jedeným z najintenzívenjších skleníkových plynov, s dlhou životnosťou v atmosfére, čo prispieva k globálnemu otepľovaniu.

Skleníkové plyny sa značne líšia svojím potenciálom globálneho otepľovania (GWP) – meradlom toho, koľko tepelnej energie absorbujú na tonu.

Fluorid sírový – SF6 má GWP približne 24 300 (v porovnaní s 1 pre CO2) a jeho emisie vydržia v atmosfére viac ako 1000 rokov.

Electrical substation 330 kV, a series of high voltage switches.
Electrical substation 330 kV, a series of high-voltage switches.

Ako je to s emisiami SF6 v Európe?

V roku 2021 dosiahli emisie SF6 v Číne 125 miliónov ton ekvivalentu CO2, čo zodpovedá približne 1 % celkových emisií uhlíka v krajine. To je porovnateľné s národnými emisiami CO2 Holandska alebo Belgicka.

V roku 2010 Nemecko produkovalo spomedzi európskych krajín s určitým odstupom najviac emisií SF6. Jeho rekordná bilancia sa však zlepšila vďaka dobrovoľnému záväzku priemyslu a investíciám do alternatív.

V širšej EÚ vstúpilo minulý mesiac do platnosti nové nariadenie o F-plynoch, ktoré sprísňuje postupné odstraňovanie týchto plynov do roku 2050.

Smoke stack
Smoke stack of coal power plant

O koľko sa zvýšili emisie SF6 v Číne?

Keďže Čína nie je na zozname krajín, ktorý bol vypracovaný v rámci dohovoru OSN o klíme v 90. rokoch 20. storočia, tak nemá rovnakú povinnosť riešiť emisie skleníkových plynov ako európske krajiny.

Emisie SF6 z Číny sa takmer zdvojnásobili, tvrdia to výskumníci zo Spoločného programu MIT pre vedu a politiku v oblasti globálnych zmien, Fudanskej univerzity, Pekinskej univerzity, Bristolskej univerzity a Meteorologického pozorovacieho centra Čínskej meteorologickej správy.

Podľa štúdie uverejnenej minulý mesiac v časopise Nature Communications nárast emisií SF6 v Číne za obdobie 10 rokov vykompenzoval zníženie emisií v iných častiach sveta.

„Prijatie postupov údržby, ktoré minimalizujú mieru úniku SF6 alebo používanie zariadení bez obsahu SF6 alebo náhrad SF6 v elektrickej sieti bude prínosom pre zmiernenie emisií skleníkových plynov v Číne,“ hovorí hlavný autor Minde An, postdoktorant v Centre pre vedu o globálnych zmenách (CGCS) na MIT.

Man using car to extinguish a car fire. Close up shot
Man using car to extinguish a car fire. Close up shot
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať