Revolúcia v poľnohospodárstve
V roku 2040 sa očakáva, že naša chladnička bude obsahovať menej živočíšnych produktov, čo prispeje k výraznému zníženiu emisií v EÚ. Nižší dopyt po mäse a mliečnych výrobkoch bude viesť k poklesu chovu zvierat a emisií.
Tento trend podporili opatrenia Bruselu, ktoré motivujú ľudí k väčšiemu využívaniu rastlinnej stravy. Pre poľnohospodárov to bude znamenať revolúciu s poklesom dopytu a úpravou poľnohospodárskych postupov na zabezpečenie udržateľnosti.
Mnohí poľnohospodári budú využívať nové opatrenia EÚ s odstraňovaním uhlíka. Napriek poklesu využívania fosílnych palív sa poľnohospodárstvo bude stále zaoberať výzvou znížovania emisií, aby EÚ dosiahla svoj cieľ úplnej klimatickej neutrality do roku 2050.
Menšia spotreba
Keď sa pozriete po vašom byte v roku 2040, pravdepodobne nezaznamenáte veľké zmeny, ale spomeniete si na náklady, hluk a stres z rekonštrukcií potrebných na zvýšenie energetickej účinnosti vášho domova. Ak ste kedysi vykurovali plynovým alebo olejovým kotlom, pravdepodobne ste odvtedy prešli na elektrické tepelné čerpadlo. S rastúcimi teplotami budete mať teraz aj klimatizáciu, najmä ak žijete na juhu, kde budú teploty pravidelne presahovať 40 stupňov Celzia.
Napriek používaniu klimatizácie, budovy v celej EÚ spotrebúvajú menej energie vďaka lepšej izolácii a elektrifikácii. Nižšie účty za elektrinu budú realitou ale ľudia budú stále jazdiť autami so spaľovacím motorom, čo znamená väčšie náklady na energiu v doprave.
Európania tiež znížia svoju celkovú spotrebu. Budú kupovať menej nových vecí alebo iba veci z recyklovaných materiálov. Niektoré vlády zavedú opatrenia na kontrolu obytnej plochy, keďže bývanie pre jedného človeka vedie k vyššiemu dopytu po energii a materiáloch.
Cestovanie
Väčšina osobných áut bude poháňaná elektrickým motorom; vozidlá s nulovými emisiami budú tvoriť až 60 percent vozidiel na cestách. Tento vývoj sa dosiahne postupným ukončením predaja nových áut na fosílne palivá do roku 2035, napriek ostrému odporu konzervatívcov.
Elektromobily však nie sú jedinou zmenou. Zdieľaná mobilita sa rozšíri – od verejnej dopravy po krátkodobé prenájmy, čo súvisí so snahou o zníženie spotreby. Ľudia sa čoraz viac spoliehajú na zdieľané mestské bicykle namiesto vlastných.
Pre dlhšie vzdialenosti sa budú ľudia presúvať vlakmi, keďže zdanenie a ceny uhlíka zdraželi lety, čo vedie k redukcii víkendových výletov alebo služobných ciest po Európe.
Zbohom fosílnym palivám
EÚ do roku 2040 takmer úplne dekarbonizuje svoj energetický systém, pričom hlavnými zdrojmi energie budú obnoviteľné zdroje a jadrová energia. Napriek tomu sektor dopravy zostáva hlavným spotrebiteľom fosílnych palív, najmä ropy. Viditeľné zmeny budú aj na vidieku – viac prensných veží, káblov a veterných turbín a solárnych panelov.
Zamestnanosť sa mení, súčasne s opustením odvetví spojených s uhlíkom a nárastom pracovných miest v oblastiach ako renovácia budov, výroba čistých technológií a riadenie zdrojov.
Priemyselné emisie sa výrazne znížia a niektoré spoločnosti zmenia svoje výrobné procesy, zatiaľ čo iné neutralizujú svoje emisie pomocou technológie zachytávania uhlíka.
Zdravšie životné prostredie
Znižovanie emisií v EÚ pomôže spomaľovať klimatické zmeny, ale planéta sa bude stále otepľovať, čo bude viesť k horúcejším letám, miernejším zimám a častejšiemu extrémnemu počasiu.
Vďaka vypnutiu uhoľných elektrární a zníženiu emisií zo spaľovacích áut, počet predčasných úmrtí v dôsledku znečistenia ovzdušia dramaticky klesne na menej ako 200 000 v roku 2040.
Prechod na rastlinnú stravu a aktívnejšie spôsoby dopravy, ako je cyklistika alebo chôdza, tiež prispia k lepšiemu zdraviu priemerného Európana. Znížením dopytu po rope a zemnom plyne od roku 2020 sa náklady kontinentu na dovoz fosílnych palív znížia o viac ako polovicu.
Hoci svet pravdepodobne prekročí teplotnú hranicu 1,5 stupňa Celzia, každý zlomok stupňa oteplenia, ktorým úsilie EÚ v oblasti klímy pomôže zabrániť, zachráni životy a zníži vplyv na vodu, prírodu, potravinové systémy a hospodárstvo.