Modrý urbanizmus: Môže byť spojenie miest s oceánom riešením budúcnosti?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Modrý urbanizmus: Môže byť spojenie miest s oceánom riešením budúcnosti?
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nové prístupy a technológie, ktoré sa v súčasnosti objavujú, sú zamerané na zmiernenie dopadov zmeny klímy na životné prostredie. Jednou z takýchto inovatívnych stratégií je modrý urbanizmus, koncepcia, ktorá sa snaží prehĺbiť vzťah medzi mestami a oceánmi, aby sa dosiahla väčšia harmónia a udržateľnosť. V popredí tohto hnutia sa stavia Dubaj s ambicióznym plánom na vytvorenie najväčšieho umelého útesu na svete do roku 2028.

Rozširujúci sa prísľub modrého urbanizmu

Modrý urbanizmus predstavuje integrovaný prístup k plánovaniu a dizajnu mestských priestorov, ktorý zahŕňa vodu ako zásadný prvok pre zdravie, blahobyt a udržateľnosť. Tento prístup rozpoznáva oceány a moria nie ako izolované hranice našich miest, ale ako prirodzené rozšírenia, ktoré ponúkajú obrovský potenciál pre ekologický a sociálny rozvoj.

Počas podujatia COP28 v Dubaji, Svetová komisia UNESCO pre etiku vedeckých znalostí a technológií (COMEST) zverejnila svoju prvú správu o etike klimatického inžinierstva, ktorá zdôrazňuje potrebu prijatia nových technológií na boj proti klimatickým zmenám. V súlade s týmto úsilím, spoločnosť URB predstavila svoj plán na vytvorenie umelého útesu v Dubaji, ktorý by mal symbolizovať záväzok k modrému urbanizmu a ponúknuť nové príležitosti pre spojenie pevniny a mora.

Ako dubajské útesy zjednotia pevninu a more

Projekt dubajských útesov, ktorý bol prvýkrát predstavený v máji 2023, ukazuje, ako inovatívne riešenia môžu premeniť pohľad na pobrežné mestské plánovanie. Tieto útesy, navrhnuté na ochranu a výskum, zároveň ponúknu jedinečné možnosti pre morskú ekoturistiku. Vďaka plávajúcim ekologickým chatám poháňaným 100 percentnou obnoviteľnou energiou a farmám s vlnami produkujúcimi čistú energiu, sa Dubaj snaží o vytvorenie symbiotického vzťahu medzi mestom a morom.

Obnova morských ekosystémov a podpora ekoturizmu

Modrý urbanizmus tiež kladie dôraz na obnovu morských ekosystémov a podporu ekoturizmu ako spôsoby, ako zlepšiť zdravie našich oceánov a zároveň poskytovať terapeutické výhody spojené s prítomnosťou vody. Projekt dubajských útesov vytvára viac ako 30 000 pracovných miest v zelenej ekonomike, preto môže byť príkladom toho, ako môže modrý urbanizmus prispieť k ekonomickej prosperite, zatiaľ čo zároveň chráni naše morské ekosystémy.

Keďže tri štvrtiny našej planéty sú pokryté vodou, má zmysel začať myslieť na oceány a more ako na prirodzené rozšírenia našich miest. Zatiaľ čo väčšina plánovania pobrežných miest sa zastaví na okraji vody, Dubaj vytvára zmenu paradigmy prostredníctvom novej éry modrého urbanizmu,“ tvrdí Baharash Bagherian , generálny riaditeľ spoločnosti URB, ktorá je tvorcom konceptu umelého útesu. „Tým sa odstránia hranice medzi morom a pevninou,“ dodáva.

Modrý urbanizmus reaguje na súčasný trend otepľovania sveta na 2,9 stupňa. Takisto sa predpokladá, že hladina morí do konca storočia stúpne na 1 až 2 metre, preto by si ľudia mali uvedomiť, ako rýchlo sa naše morské ekosystémy zmenšujú. Za posledných 30 rokov naša planéta stratila 50 % svojich koralov v dôsledku klimatických zmien. Modrý urbanizmus môže čeliť takémuto poklesu rozvojom zdravých vodných systémov, kde sa oceánom a obyvateľom miest darí žiť v rovnováhe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať