Lesy môžu rásť pomalšie, ako sa očakávalo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
A beautiful forest in spring
all the beauty of the forests Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Rastúca úroveň CO2 by mala podporiť rast lesov, ktoré ukladajú uhlík, ale experiment naznačuje, že tento účinok by mohol byť obmedzený dostupnosťou fosforu v pôde. Pôdne mikroorganizmy môžu rastliny predbehnúť v súťaži o životne dôležité živiny, čo by mohlo obmedziť množstvo oxidu uhličitého, ktoré lesy dokážu odstrániť z atmosféry, referuje portál New Scientist.

Forsfor obmedzuje rast

Hoci zvýšené množstvo CO2 vo vzduchu obvykle podporuje rast rastlín tým, že stimuluje fotosyntézu, tento prospešný efekt je obmedzený dostupnosťou živín v pôde. Kristine Crous z Western Sydney University v Austrálii poukazuje na to, že fosfor je hlavnou obmedzujúcou živinou v jednej tretine až polovici všetkých ekosystémov.

Výskumníci si však nie sú istí, kde presne sú hranice dostupnosti fosforu, a je neznáme, ako by sa množstvo dostupného fosforu mohlo meniť v reakcii na zvyšujúce sa množstvo CO2, keď rastliny a pôdne mikroorganizmy sa na zmeny prispôsobia.

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Závery z dlhodobého experimentu

V rámci šesťročného experimentu s názvom Eukalyptové voľné vzdušné obohacovanie CO2, ktorý sa konal v dozrievajúcom lese v Novom Južnom Walese, výskumný tím zisťoval, ako sa menia úrovne fosforu v pôde. Les bol vystavený umelo zvýšeným úrovniam CO2 prostredníctvom systému dlhých rúr obklopujúcich stromy.

Napriek očakávaniam sa množstvo dostupného fosforu nezvýšilo ani vtedy, keď rastliny uvoľňovali viac uhlíka do pôdy cez svoje korene. To naznačuje, že pôdne mikroorganizmy boli úspešnejšie v súťaži o fosfor než samotné rastliny, pričom obsah fosforu v mikroorganizmoch bol viac ako trojnásobne vyšší než v rastlinách.

Global sustainable environment concept - ESG, net zero, eco, co2, carbon, human hand holding green globe orb with growing tree save our planet, world environment day, earth day and climate change
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Dôsledky pre modelovanie a správu ekosystémov

Ak je tento jav široko rozšírený, lesy by mohli na zvýšené úrovne CO2 reagovať slabšie, než sa predpokladalo. Kristine Crous upozorňuje, že väčšina modelov nezohľadňuje nedostatok fosforu, a preto nadhodnocujú produktivitu ekosystémov.

Mohlo by byť potrebné pridať živiny do niektorých ekosystémov, aby dosiahli svoj maximálny potenciál pre ukladanie uhlíka. César Terrer z Massachusetts Institute of Technology dodáva, že je potrebné ďalšie skúmanie, aby sa zistilo, či tieto zistenia platia aj pre lesy v iných častiach sveta.

Lung shaped tree
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Vplyv klimatických zmien na ukladanie uhlíka

Okrem nedostatku živín, zmeny v klíme spôsobujúce suchá, zvýšené teploty a požiare majú na ukladanie uhlíka v lesoch väčší vplyv než samotná reakcia na zvýšené množstvo CO2. Tieto faktory komplikujú celkovú situáciu v ekosystémoch, čo zvyšuje potrebu komplexného prístupu pri ich modelovaní a správe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať